Sākums - Rīki
Viktorīna bērniem un vecākiem “Dārzeņi un augļi ir veselīga pārtika” (sagatavošanas grupa). Viktorīna “Veselīgi ēdieni Viktorīna ko es zinu par dārzeņiem

par tēmu: "Dārzeņi un augļi"

Mērķis. Bērnu zināšanu par dārzeņiem un augļiem vispārināšana un sistematizēšana.

Uzdevumi:

Nostiprināt bērnu zināšanas par vispārīgajiem jēdzieniem "dārzeņi", "augļi" un dažādu dārzeņu un augļu nosaukumiem;

Nostiprināt zināšanas par mākslas darbiem par dārzeņiem un augļiem un prast tos izmantot;

Paplašināt bērnu zināšanas par kartupeļiem un kāpostiem;

Attīstīt prasmi risināt mīklas, izvēlēties pareizo vārdu, atbildēt uz jautājumiem par literāra teksta saturu;

Aktivizējiet bērnu vārdu krājumu: vingrinieties veidot īpašības vārdus no lietvārdu celmiem, saskaņojiet lietvārdu ar īpašības vārdu

Attīstīt spēju uzklausīt citu bērnu atbildes;

Veicināt mīlestību un interesi par mākslas darbiem.

Priekšdarbi.

Izlasāmi daiļliteratūras darbi “Rāceņi”, “Čipolino”, “Gailītis un pupu sēkla”, N. Nosova stāsts “Gurķi”, “Princese un zirnis”, Tuvima dzejolis “Dārzeņi”, Sutejeva stāsti “Ābols”, “Maiss”. āboli” , pasakas “Zosis-gulbji”, “Mazā Havrošečka”.

Mīklu minēšana.

Materiāli nodarbībai.

Izgrieziet attēlus katrai tabulai par tēmu: dārzeņi, augļi

Dārzeņu grozs, augļu bļoda;

Žetoni (augļu un dārzeņu veidā);

Kartītes (ievārījuma burkas) ar augļu attēliem;

Nodarbības gaita.

Puiši! Spēlēsim ar tevi. Uz jūsu galdiem ir izgriezti attēli, tie ir jāsavāc un jāuzmin, par ko mēs šodien runāsim. Jūs strādāsit pa pāriem, un jums vajadzētu iegūt vienu attēlu.

ko tu dabūji?

Kā vienā vārdā var nosaukt šīs bildes? dārzeņi un vai jums ir augļi)

Tātad, par ko mēs šodien runāsim? (Mēs runāsim par dārzeņiem un augļiem)

Tātad jūs zināt mūsu nodarbības tēmu. Dārzeņi un augļi. Nonācām pie divām komandām: “Dārzeņi” un “Augļi”. Un mēs organizēsim spēli-sacensības "Kurš zina vairāk." Spēles nosacījumi:

1. Uz katru jautājumu sniedziet pareizākas atbildes.

2. Mēs viens otram nedodam padomu un netraucējam.

3. Par pareizo atbildi komanda saņem punktu. Dārzeņi savā grozā saņems dārzeņu, augļi saņems augļus.

Spēles beigās skaitīsim punktus un redzēsim, kurš uzvar.

1 Vingrinājums. Uzmini mīklu.

Mīkla dārzeņu komandai

1. Neizskatīga, neveikla, bet viņa nāks pie galda,

puiši jautri teiks: "Ak, tas ir drupans, garšīgs!"

Un tagad par augļiem:

2. Esmu dzimis godam, mana galva ir balta un cirtaini.

Ja jums patīk kāpostu zupa, dodieties to meklēt.

Dārzeņi 3. Es augu zemē dārza dobē, sarkans, garš, salds.

Augļi 4. Esmu gara un zaļa, garšīga un sāļa.

Dārzeņi ir jūsu noslēpums

5. Tas pats ar dūri, sarkanā puse.

Pieskaraties tam ar pirkstu - tas ir gluds,

Un tev būs salds kumoss.

Augļi, uzmanība, mīkla tev

6. Zils uniforma, dzeltena odere un salda vidū. (Plūme)

2. Uzdevums. Kurš var nosaukt vairāk dārzeņu?

Katra komanda pēc kārtas nosauc vienu dārzeni, neatkārtojoties. Uzvarēs komanda, kas sakīs pēdējo vārdu.

Startē Dārzeņu komanda.

3 . Vingrinājums. Kurš var nosaukt vairāk augļu?

Nosacījums ir vienāds: komandas pēc kārtas nosauc augļus, neatkārtojoties. Uzvar tā komanda, kurai ir pēdējais vārds.

Fruit komanda startē pirmā.

4.Uzdevums. Spēle "Pavārs". Tagad jūs pārvērtīsities par iedomātiem šefpavāriem un gatavosiet no dārzeņiem.

- Komanda "Fruits":

“Ko var pagatavot no kartupeļiem? (kartupeļu biezenis, kastrolis, kotletes, pīrāgu pildījums, pankūkas, klimpas)

Var arī cept kartupeļus uz uguns, pagatavot klimpas, pievienot tos zupām un salātiem, cept pankūkas. Ne velti kartupeļus sauc par otro maizi. Kartupeļi satur vitamīnus un mikroelementus, piemēram, kāliju, kas palīdz normālai sirds darbībai.

Kartupeļiem ir arī bīstams ienaidnieks - Karaliskā vabole. Vaboļu kāpuri ēd lapas, augs sāk sāpēt un aug slikti. Lai tas nenotiktu, vaboles un kāpuri ir jāiznīcina.

Komanda “Dārzeņi”: “Ko var pagatavot no kāpostiem. (kāpostu zupa, štovēti kāposti, kāpostu salāti, skābēti kāposti, kāpostu pīrāgi)

Nu no kāpostiem var gatavot arī kāpostu tīteņus, šniceli, pelmeņus Un ziniet, kāpostus Krievijā mīlēja jau no seniem laikiem un gatavoja lielos daudzumos. Izskanēja pat teicieni: "Kāpēc gan rūpēties ar dārzu, ja nestādiet kāpostus."

Puiši! Vai zini Karlsona mīļāko ēdienu? Šis ir ievārījums.

No kā gatavo ievārījumu? (ievārījumu gatavo no ogām un augļiem)

Gatavosim Karlsonam augļu ievārījumu, katra komanda pēc kārtas.

Ābolu ievārījums – ābolu ievārījums

No plūmēm - plūmju ievārījums

No persikiem – persiku ievārījums

No aprikozēm – aprikožu ievārījums

No ķiršiem - ķiršu ievārījums

No bumbieriem - bumbieru ievārījums

Puiši, vai jūs zināt, ka ievārījumu gatavo arī no cukini, rezultāts ir ļoti gards cukini ievārījums.

Fiziskās audzināšanas minūte.

Tagad nedaudz pastrādāsim dārzā. Mēs piecēlāmies un darījām visu kopā, unisonā.

Mēs izraka kartupeļus

Gurķi noplūkti no dārza, (pietupieni)

Viņi izvilka visus burkānus, (noliec)

Viņi veikli sagriež kāpostus.

Un viņi tev atnesa dāvanu grozā no zemes.

Turpināsim savu spēli.

5. Uzdevums. Klausieties dzejoli un pastāsti par ko ir runa:

Šis ir dzejolis komandai Dārzeņi.

Kas aug mūsu dārza dobē? Gurķi, saldie zirnīši

Tomāti un dilles garšvielām un testēšanai.

Ir redīsi un salāti - mūsu dārza gulta ir tikai dārgums,

Bet arbūzi šeit neaug.

Ja jūs uzmanīgi klausītos, jūs noteikti atcerētos.

Atbildiet secībā: kas aug mūsu dārza dobē?

Dzejolis Augļu komandai

Pēc dzejoļa noklausīšanās atbildiet uz jautājumu: "No kā saimniece gatavoja zupu?" Saimniece kādu dienu atnāca no tirgus,

Saimniece no tirgus atveda mājās:

kartupeļi, kāposti, burkāni, zirņi, pētersīļi un bietes, ak!

No kā saimniece gatavoja zupu?

5. uzdevums “Izvēlies pareizo vārdu”. Mums ir jāizdomā vārds, kas atbildētu uz jautājumu “kas?” Atcerieties, ka šodien mēs runājam par dārzeņiem un augļiem.

Liels (kas?) – arbūzs, cukini, kartupeļi

Mazie (ko?) – redīsi, burkāni

Apaļš (ko?) – tomāts, persiks, zirņi

Zils – plūme

Zaļie – gurķi, tomāts, cukini

Salds – bumbieris, burkāns, plūme.

Ciets, garš, sulīgs, rūgts, garšīgs, kraukšķīgs.

6. uzdevums. Spēle "Saki vārdu".

“Dārzeņu” komanda klausās un atbild.

Karstajā saulē izžuvis un plīst no pākstīm... (zirņi)

"augļi"

Un mākoņainā laikā dārzā spīd saule.

Brīnumsaule aug ciemos un ciemos - ... (saulespuķe)

Viņš ir no ķirbju ģimenes, visu dienu guļ uz sāniem,

Kā zaļš baļķis ar nosaukumu ....(cukini)

"augļi"

Apaļš un gluds, ja iekost, tas ir salds.

Stingri iekārtojies dārza dobē... (rāceņi)

Viņš liks raudāt visiem apkārtējiem, lai arī viņš nav cīnītājs, bet...

"augļi"

Tici vai nē, mēs nākam no Amerikas.

Pasakā esam seniori, dārzā... (tomāti)

Un tagad es izrunāšu tīru frāzi, un tu man saki pēdējo vārdu.

Vai-vai-vai noplūkts sarkans...tomāts

Jā, nam, paēdu garšīgu... gurķi

Jean-jean-jean guļ dārza gultā...baklažāni

Autobuss-autobuss sagriežam arbūzu.

7. Spēle “Pasaku pazinēji”. Tagad klausīsimies, kurš mīl un zina pasakas.

1. Sakiet, kuru darbu nosaukumos ir iekļauti dārzeņi un augļi? “Rāceņi”, “Čipolino”, “Gailis un pupu sēklas”, N. Nosova stāsts “Gurķi”, “Princese un zirnis”, Tuvima dzejolis “Dārzeņi”, Sutejeva stāsti “Ābols”, “Ābolu maiss”.

2. Uzzini pasaku no fragmenta, jo tajā ir runāts par dārzeņiem un augļiem:

- "Mazmeita sauca blakti, viņi velk, viņi velk..."

- "Govs māt, viņi mani sita, viņi mani lamā, viņi man nedod maizi, viņi man nesaka raudāt ..."

3. Kādos darbos augļu koki palīdz galvenajiem varoņiem? "Zosis-gulbji" - ābele

"Sīka - maza havrošečka" - ābele

Stāsts “Ābolu maiss” - āboli palīdzēja zaķim.

8. Uzdevums “Topi un saknes”. Tagad spēlēsim spēli “Tops and Roots”. Dārzeņu sakņu ēdamo sakni sauksim, bet ēdamos augļus uz kāta – galotnēm. Nosaukšu kādu dārzeni, un tu ātri atbildi, kas tajā ir ēdams: galotnes vai saknes. Esiet uzmanīgi, daži dārzeņi satur abus. Strādājam komandās.

Burkāni (saknes), tomāti (topi), sīpoli (topi un saknes)

Kartupeļi (saknes), gurķi (topi), bietes (saknes)

Mūsu sacensību spēle ir beigusies.

Laiks veikt inventarizāciju. Skaitīsim punktus, vari man pievienoties. Tātad dārzeņu komanda guva 14 punktus, bet “Fruits” komanda, saskaitīsim... 14 punktus. Izrādās neizšķirts. Draudzība uzvarēja, visi labi pastrādāja un atbildēja pareizi.

Kuri uzdevumi jums izrādījās visinteresantākie?

Atcerēsimies, vai esat piedzīvojis kādas grūtības?

Ar to nodarbība noslēdzas.

Lapina Ļubova Vladimirovna
Amata nosaukums: skolotājs
Izglītības iestāde: MBDOU, Jeļecas pilsētas bērnudārzs Nr. 40"
Vieta: Jelets
Materiāla nosaukums: OD kopsavilkums par FCCM
Temats: Viktorīna "Dārzeņi un augļi"
Publicēšanas datums: 13.01.2017
nodaļa: pirmsskolas izglītība

Mērķis:
iemācīt bērniem atšķirt dārzeņus un augļus.
Korekcijas izglītības uzdevumi:
1. Attīstīt sakarīgu runu. 2. Nostiprināt zināšanas par dārzeņu un augļu sagatavošanu un uzglabāšanu.
Koriģējošie un attīstošie uzdevumi:
1. Attīstīt prasmi no lietvārdiem veidot īpašības vārdus (radnieciskie īpašības vārdi). 2. Attīstīt runas elpošanu un pirkstu smalko motoriku. 3. Attīstīt fonēmisko izpratni. 4. Attīstīt spēju veidot deminutīvus lietvārdus.
Koriģējošie un izglītojošie uzdevumi:
1. Veicināt cieņpilnu attieksmi pret pieaugušo darbu. 2. Veicināt vēlmi strādāt komandā.
Aprīkojums:
kartītes ar dārzeņu un augļu attēliem, grozs ar dabīgiem dārzeņiem un augļiem, vēstule ar mīklām, augļu bļoda, bumba, skaņu celiņš, Rudens valsis.
Nodarbības gaita:

Organizatoriskais brīdis.
Skolotāja bērniem izdala kartītes ar dārzeņu un augļu attēliem. Bērni nosauc dārzeņus un augļus.
Pedagogs:
Puiši, šodien izspēlēsim viktorīnu un sadalīsimies divās komandās: komandā “Dārznieki” un “Dārznieki”. 2.
Elpošanas vingrinājumi.
Skan mūzika, rudens valsis. - ieelpojiet caur degunu - izelpojiet caur muti.
- ilgstoša skaņas U________ izruna izelpojot - ilgstoša skaņas A________ izruna izelpojot - garš zilbes MA_______ izruna izelpojot - ilgstoša skaņas izruna O_____ izelpojot
Pedagogs:
Vai zināji, ka rudens ir gada bagātākais laiks? Paskaties, visi koki ir zeltā. Un cik bagātīga dārzeņu un augļu raža! Rudens mums ir sūtījis savas mīklas. Tagad es tev uzdošu mīklas, un tu izņemsi atbildes no groza.
Uzdevums Nr.1.
Bērni zina šo augli, pērtiķiem patīk to ēst. Tas nāk no karstām zemēm. Tas aug tropos... (Banāns) Tas ir bezkaunīgs, sarkans, gluds, tas aug ikviena dārzā. Liec saulītē, pie loga nogatavosies. Šo resno senjoru pazīst visi..... (Tomāts) Liks raudāt visiem apkārtējiem, Lai gan viņš nav cīnītājs, bet... (Langa) Kas tas par čīkstēšanu, kas tas par kraukšķināšanu?
Kas tas par krūmu? Kā es varu būt bez kraukšķēšanas, ja es…. (Kāposti) Izskatās pēc apelsīna, ar raupju mizu un sulīgu. Ir viens trūkums - tas ir ļoti skābs.
(Citrons) Apaļš, ruds, aug uz zara. Pieaugušie viņu mīl, bērni viņu mīl.

(Ābols)

Pedagogs:
Uzdevums Nr.2
Spēle, pavāri”
Puiši, jūs varat pagatavot tik daudz gardu un veselīgu ēdienu no mūsu dārzeņiem un augļiem. Ko var pagatavot no dārzeņiem? Kur viņi aug? Kā ar augļiem? Kur aug augļi? Kāpēc dārzeņi un augļi ir tik noderīgi? Tagad iedomāsimies, ka esam pavāri un pagatavosim kaut ko garšīgu. Pagatavosim salātus no dārzeņiem? Kā salāti sanāca? - Kāpostu salāti – (kāposti); Biešu salāti – (biešu); Burkānu salāti – (burkāns). Pagatavosim kartupeļu biezeni. Kāds biezenis? – (kartupelis). Pagatavosim kaviāru no cukini. Kāds kaviārs? – (cukini). Pagatavosim sulu no augļiem. Kādu sulu tu dabūji? – (augļu). Ābolu sula – (ābolu); Bumbieru sula – (bumbieris);

Vīnogu sula – (vīnogu); Apelsīnu sula – (apelsīns); Plūmju sula – (plūmju).

Pedagogs:
Puiši, es tagad uzminēšu šeit guļošo objektu, un jūs mēģināt to uzminēt, uzdodot man jautājumus, uz kuriem es varu atbildēt tikai ar vienkāršām atbildēm: “jā” un “nē”. Piemēram: "Vai tas ir apaļš?" "Vai tas ir salds?" "Vai tas atrodas centrā?" – Tagad ļaujiet vienam no jums uzminēt objektu, un es kopā ar pārējiem bērniem uzminēšu.
Fiziskās audzināšanas minūte
- Čau, puiši! Hei hei! (sita plaukstas) Notīri dārzeņus kāpostu zupai. Sagriežam kāpostus - zupa būs garšīga. (plaukstas ir paralēlas viena otrai, pirksti ir iztaisnoti. Pārmaiņus paceliet un nolaidiet plaukstas ("sasmalciniet") - Nomizojam kartupeļus, Nomizojam tos ļoti veikli. (Ar labās rokas pirkstiem glāstiet kreisās plaukstas aizmuguri) - Sarīvējam burkānu - Sarkana galva (rokas saliektas elkoņos, pirksti savilkti dūrēs un paceļam līdz pleciem. Vienlaikus nolaižam un paceļam rokas (berzējot burkānus)) - Un tad, un tad (klauvē pa kreiso plaukstu ar. labā mala) Mēs sasmalcināsim tomātu un sīpola galvu,
Un ķiploka daiviņa. Mēs sālīsim zupu. (smalki pirkstiet labās rokas pirkstus, kas savilkti šķipsniņā (“sāls”) - Mēģiniet, dārgais! (izstiepiet abas plaukstas uz priekšu)
Uzdevums Nr.5

Spēle, piezvani man mīļi”
(ar bumbiņu) (burkāns – burkāns, ābols – ābols, citrons – citrons, gurķis – gurķis, ananāss – ananāss, sīpols – sīpols, banāns – banāns, tomāts – tomāts, apelsīns – apelsīns, ķirbis – ķirbis).
Uzdevums Nr.6
-
Nosauciet augļus, kas sākas ar skaņu A
(apelsīns, aprikoze, ananāss...).
- Kuru dārzeņu nosaukumi sākas ar skaņu K
(kartupeļi, kāposti, cukini...).
Uzdevums Nr.7
- Kas audzē dārzeņus? (dārzeņu audzētāji).
-Kas rūpējas par dārzu? (dārznieki).

Pedagogs:
Viktorīnas rezultāts tiek summēts.

Es vēlos jums uzdāvināt grāmatu "Kas dzimis rudenī, derēs ziemā." Šajā grāmatā jūs uzzināsiet daudz interesanta par dārzeņiem un augļiem.

Izglītojoša viktorīna vecākajai grupai

"Laimīgu ražu"

    Mērķis: apkopot iepriekš iegūtās zināšanas par dārzeņiem un augļiem.

    nostiprināt zināšanas par dārzeņiem un augļiem;

    aktivizēt garīgos procesus: atmiņu, uzmanību, uztveri, runu, iztēli;

    attīstīt kolektīvās komunikācijas un darbības prasmi;

Pedagogs: Puiši, kāds ir gada laiks? Tieši tā – rudens! Tas ir ļoti skaists laiks, un tas ir arī ražas laiks. Dārzeņi un augļi ir nogatavojušies arī mūsu bērnudārza dārzā, bet pirms tos salasām, izejam nelielu pārbaudi. Sarīkosim īstu dārzeņu un augļu cīņu. Puiši, ejiet pie galda un katrs uzņemiet attēlu, kas jums patīk. Un tagad tie puiši, kuru bildēs ir augļi, sēž uz sarkaniem krēsliem, un tie, kuriem ir dārzeņi, sēž uz ziliem krēsliem. Tagad pārbaudīsim, vai visi ir pareizi sēdējuši? Labi darīts! Augļu komandu sauks Āboli, bet dārzeņu komandu – Gurķi. Vai komandas ir gatavas? Vispirms dziedāsim Pļaujas dziesmu.

Pedagogs: Puiši, skatieties, man uz galda ir grozi, kuros mēs savāksim savu ražu, bet vispirms mums ir jāpabeidz tajos esošie uzdevumi.

Pirmais grozs ir “Noslēpumains”. Uzmini mīklas, tikai nekliedz, bet pacel rokas. Par pareizo atbildi komandas saņem žetonus – ābolus un gurķus.

Maijā aprakts zemē

Un viņi to neizņēma simts dienas,

Un rudenī viņi sāka rakt -

Atrasts ne tikai viens, bet desmit!

Kā to sauc, bērni? (kartupelis)

Es augu par pārsteigumu visiem,

Gara auguma, slaida, skaista.

Es to slēpju vieglos cimdos,

Zelta vālītes.

Lai es nebūtu saldāks par arbūzu,

Bet vairāk gandarījuma. Jā (kukurūza)

Desmit drēbes cieši ģērbtas,

Viņš bieži nāk pie mums pusdienās.

Bet tikai jūs saucat viņu pie galda,

Jūs pat nepamanīsit, kā izbirst asaras. (sīpols)

Par cirtaino kušķi

Izvilku lapsu no bedres.

Pieskaroties - ļoti gluda,

Tas garšo pēc salda cukura! (burkāns)

Viņš ir ļoti, ļoti zaļš

Un ovāls, iegarens.

Tomāts ir uzticams brālis,

Piemērots arī salātiem.

Vai jūs to uzminējāt? Labi darīts!

Nu protams. (gurķis)

Esmu mīļa, esmu uzaugusi dienvidos kā saule lapās.

Oranžs un apaļš, tādi bērni kā es. (apelsīns, mandarīns)

Zaļā māja ir šaura

Šaurs, garš, gluds.

Apaļi bērni sēž blakus mājā.

Rudenī nāca nepatikšanas -

Gludā māja ir saplaisājusi,

Apaļie bērni auļoja uz visām pusēm. (zirņi)

Kārta, nevis mēnesis,

Dzeltens, nevis eļļa,

Ar asti, nevis peli. (rāceņi)

Lai gan mani sauc par cukuru,

Bet es nekļuvu slapjš no lietus.

Liels, apaļš, pēc garšas salds.

Vai tu uzzināji, es (bietes)

Apaļš, ruds, es augu uz zara,

pieaugušie un bērni mani mīl. (ābols)

Grozs “Noslēpumains”. Uzminiet dārzeņus un augļus, pieskaroties.

"Garšīgs" grozs. Aizsietām acīm uzmini sasmalcinātu dārzeņu un augļu garšu.

Fiziskās audzināšanas minūte. Tagad iesildīsimies kā īsti dārznieki.

Mēs stāvam dārzā

Mēs esam pārsteigti par dabu. (Izstiepj rokas uz sāniem.)

Šeit ir salāti, un šeit ir dilles.

Mēs tur audzējam burkānus. (Ar labo roku pieskarieties kreisajai pēdai, pēc tam otrādi.)

Mēs strādāsim ar jums

Pasludināsim cīņu pret nezālēm -

Mēs to izrausim ar saknēm

Jā, tupēt zemāk. (Pietupieni.)

Visi brīnās par žogu

Nātres auga krāšņi. (Stiepšanās — rokas uz sāniem.)

Mēs viņu neaiztiksim -

Mēs jau esam nedaudz apdeguši. (Stiepšanās — rokas uz priekšu.)

Visu laistījām no lejkannas

Un mēs sēžam uz soliņiem. (Bērni apsēžas.)

"Varavīksnes" grozs. Grozā ir daudzkrāsainas kartītes, skolotājs parāda krāsu, un bērni nosauc šīs krāsas dārzeņus vai augļus.

Grozs “Radošais”. Bērniem no dažādām komandām tiek aizsietas acis, viņi tiek pievesti pie tāfeles ar papīra lapu, un viņiem jāuzzīmē dārzenis vai auglis.

Kurš var labāk zīmēt?

Grozs “Pasaka”. Nosauciet pasakas, kurās bija dārzeņi vai augļi ("Rāceņi", "Pelnrušķīte", "Zosis-Gulbji", "Guļošā skaistule" utt.)

Grozs “Mazie pavāri”. Bērni nosauc ēdienus, kurus var pagatavot no noteiktiem augļiem vai dārzeņiem (pēc skolotāja izvēles).

Rezumējot. Uzvarētāji paņem grozus un kopā ar pārējiem bērniem dodas uz dārzu vākt ražu. Pēc tam bērni tiks cienāti ar gardumiem.

Kā mūsu dārza dobē auga noslēpumi - stipra, zaļa, labi sālīta. (gurķi)

Simts drēbes un viss bez stiprinājumiem. (kāposti)

Mazais, rūgtais Lūkas brālis. (ķiploki)

Es uzaugu dārzā, mans raksturs ir nejauks, lai kur es ietu, es visus novedīšu līdz asarām. (sīpols)

Esmu dzimis godam, mana galva ir balta un cirtaini. Kam garšo kāpostu zupa, meklējiet tajās mani. (kāposti)

Nav logu, nav durvju - istaba ir pilna ar cilvēkiem. (gurķis)

Apaļa puse, dzeltena puse, sēž bulciņu gultā. Stingri iesakņojies zemē, kas tas ir (rāceņi)

Ziņkārīgs sarkans deguns ir ieaudzis zemē līdz pat galvas augšai, tikai zaļas šķipsnas izspraucas dārza dobē. (burkāns)

Vectēvs sēž kažokā, un, kas viņu izģērbj, tam birst asaras. (sīpols)

Zem zemes putns uzbūvēja ligzdu un dēja olas. (kartupelis)

Interesanta un aizraujoša dārzeņu viktorīna skolēniem.

Viktorīna par dārzeņiem skolēniem

1. Kas un no kurienes uz Krieviju atveda kartupeļus? (Pēteris I no Holandes)

2. Vidusāzijā no šī dārzeņa gatavo ēdienus, no tā Ziemeļamerikas indiāņi gatavo putnu mājas. (Ķirbis)

3. Kāds dārzenis tika izmantots, lai saindētu Džordžu Vašingtonu? (Tomāts)

4. Senatnē dārzenis bija rūgts un bezgaršīgs; viņu sauca par trako ābolu. (Baklažāni)

5. Bagātie cilvēki dzēra šī dārzeņa sulu ar rožūdeni veselībai un lietoja to drudža un suņu kodumu ārstēšanai. Tās nosaukums ir tulkots no sengrieķu valodas kā “negatavs”. (Gurķis)

6. Ar kādu dārzeņu ārstēja čūsku kodumus? (Ķiploki)

7. Kāds dārzenis puķu dobē tika audzēts skaistumam? (Tomāts, kartupelis)

8. Ar šī dārzeņa palīdzību indieši 1532. gadā sakāva Spānijas armiju. (Pipari)

9. Senajā Ēģiptē šis dārzenis bija bēdu simbols. Senie grieķi svētkos dekorēja savas istabas ar lapām. Šī dārzeņa vārītās saknes izmantoja apsaldējumiem, bet eļļu no sēklām izmantoja gremošanas uzlabošanai. (Pētersīļi)

10. Senie filozofi, griežot šo dārzeņu šķērsām, to izmantoja, lai izskaidrotu saviem studentiem Visuma uzbūvi. Viduslaikos tika uzskatīts, ka šis dārzenis aizsargā pret bultām un zobena sitieniem. (sīpols)

11. Senajā Ēģiptē šis vārītais dārzenis tika pasniegts desertā. Tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “galva”. (Kāposti)

DĀRZEŅI, AUGĻI - VAJADZĪGIE PRODUKTI

Skolotāja darbības mērķis: organizēt zināšanu sistematizēšanu, vispārināšanu un paplašināšanu par kultivēto augu daudzveidību

Tēmas izpētes rezultāti:

priekšmets

pielietot zināšanas par kultivēto augu daudzveidību jaunās situācijās praktisku problēmu risināšanai; pieņemt kolektīvu lēmumu kopīgu darbību procesā; novērtēt savas kognitīvās intereses līmeni par pētāmo tēmu; ir prasmes analizēt objektus ar būtisku un nebūtisku pazīmju identificēšanu, sintēzi, salīdzināšanu, secību un klasifikāciju pēc dotajiem kritērijiem, noteikt un identificēt cēloņsakarības dabas pasaulē; novērot, fiksēt apkārtējās dzīvnieku pasaules parādības, izcelt kultivēto augu orgānu raksturīgās iezīmes

personisks

Attīstīt cilvēka pilsoniskās identitātes pamatus, attīstīt “Paškoncepciju” un pašvērtējumu (pašidentifikācijas, adekvātas pozitīvas pašcieņas, pašcieņas un sevis uztveres veidošanās). Veido vērtību vadlīnijas un izglītojošu darbību nozīmi, pamatojoties uz izziņas interešu attīstību, izglītības motīviem, sasniegumu motīviem un sociālo atzinību, nosaka savu zināšanu un nezināšanas robežas.

meta-subjekts

Regulējošais

spēj pieņemt, uzturēt un īstenot izglītības uzdevumu, plānot savu rīcību uzdevuma īstenošanai, spēj pareizi novērtēt un koriģēt rezultātus

Kognitīvs

no mācību grāmatas un papildu zināšanu avotiem (vārdnīcām, enciklopēdijām, uzziņu grāmatām, interneta) iegūt nepieciešamo informāciju par dārzeņu un augļu daudzveidību un nozīmi un pārrunāt saņemto informāciju; strukturēt esošās zināšanas, koncentrēties uz dažādiem problēmu risināšanas veidiem.

Komunikācija

ņem vērā dažādus viedokļus un tiecas saskaņot dažādas pozīcijas sadarbībā, spēj risināt sarunas un nonākt pie kopīga lēmuma kopīgās darbībās, tai skaitā interešu konflikta situācijās

Aprīkojums: didaktiskais materiāls, kartītes ar uzdevumiem, “gudri” čipi, kartītes ar vārdiem “jā”, “nē”.

Spēles gaita

Puiši! Šodien mēs uzsākam intelektuālo spēļu sēriju Dabas vēstures kursam. Šī spēle nav pirmā, tāpēc esat iepazinies ar spēles noteikumiem un spēles nosacījumiem. Atcerieties, ka spēlē galvenais nav uzvara, bet gan līdzdalība, prieks par kopīgu uzdevumu risināšanu. Un, lai uzvarētu, jums ir jāieklausās un jāsadzird vienam otru, jārespektē citu cilvēku viedoklis un jābūt labām zināšanām par aplūkojamo tēmu.

Kapteiņu konkurss “Vai tici, ka...”

1. Mēs ēdam gurķu augļus negatavus

2. Ķirbis ir cukini un gurķa radinieks

3. Rudenī kurmji grauž burkānus un bietes (nē, tie ir kukaiņēdāji

4. Nav zaļo redīsu (tā gadās)

5. Rižiks ir gan eļļas augs, gan sēne

6. Ir saldie sīpoli

7. Redīsi var būt dzelteni

8.Tomāts ir daudzgadīgs augs

9. Kartupeļu bumbuļi ir tā augļi (nē, pazemes stublāji vai dzinumi)

10. Pipari ir viengadīgs augs (nē, daudzgadīgs)

11.Bietes var būt lopbarība, galda un pat cukurs

12. No sinepēm iegūst ne tikai sinepju plāksteriem paredzētās sinepes, bet arī eļļu

13.Katran ir gan dārzeņu augs, gan haizivs

14. Cukini ir arī dzeltenā krāsā

15Dažas nezāles var izmantot salātu pagatavošanai (puņķis, ganu somiņa)

Konkurss "Padoms"

1. Šis ir labi zināms dārzeņu augs, ko izmanto dažādu ēdienu pagatavošanai. Tiesa, dažiem cilvēkiem tas ļoti nepatīk šajos ēdienos.

2. Šis dārzenis satur vairāk cukuru nekā citas labvēlīgās vielas, bet tajā pašā laikā tā garša ir asa.

3. Tas, kurš to tīra, lej asaras

(sīpols)

1. Mēs pērkam šī gardā dārza auga zaļos augļus burkās.

2. Ir zināms, ka reiz okeānā nogrima kuģis. Notikuma vaininieks ir dārzeņa auga sēklas, uzbriedušas no ūdens, kas iekļuvis caur nelielu plaisu. Uzbriedušās sēklas kuģi vienkārši saplēsa.

3.Iepriekš šī auga sēklas tika izmantotas bērnu sodīšanai

(zirņi)

1. Pirms kartupeļu parādīšanās Krievijā šis augs tika uzskatīts par otro maizi un izglāba zemniekus no bada graudu neveiksmes laikā, kad tas deva labu ražu.

2. To pagatavot ir pavisam vienkārši - var tvaicēt, vārīt vai vienkārši ēst neapstrādātu, tāpēc radās slavenais izteiciens “Vieglāk ......”.

3. Šis augs ir slavenās pasakas varonis, kas jums pazīstams no bērnības.

(rāceņi)

1.Šis augs ir mūsu zirņu radinieks. Šeit tas neaug, bet visi to ir izmēģinājuši, izmēģinājuši kā atsevišķu produktu vai kā piedevu garšas piešķiršanai.

2. Tiklīdz zieds novīst, kātiņš ar topošajiem augļiem uzkāpj zemē un tur attīstās. Līdz ar to viens no šī rieksta nosaukumiem

3. Bet tam ir arī vārds, kuru tu zini labāk.

(zemesrieksti vai zemesrieksti)

1. Šis augs ir zirņu un tās pašas pākšaugu dzimtas māsa. Šī auga nosaukumu nes arī viens no mūsu putniem, kas savā dziesmā vienmēr jautā: "Vai tu esi redzējis Vitju?"

2.Šī auga sēklas izskatās kā mazas melnas vai citas krāsas tabletes

3. Šis augs bija nabadzīgo barība, jo tas bija lēts.

(lēcas)

1. Šis augs ir mūsu gurķa radinieks, no vienas dzimtas Tas izceļas ar lielāku izmēru.

2. Tāpēc zemnieki marinēja gurķus no šī auga augļiem.

3. Tieši šis augs palīdzēja Pelnrušķītei tikt līdz ballei

Konkurss vecākiem “VIEGLI TIK VIENKĀRŠI jeb DĀRZEŅU ABCD”

5 minūšu laikā vecāki ļoti ātri atceras alfabētu un pretī burtam uz dotās lapas uzraksta vienu sev zināmu augu. Komandas apmainās ar lapām un pārbauda pabeigšanu. Skolotājs nolasa vienas komandas ierakstu. Identiski vārdi ir izsvītroti. Pēc tam tiek pārbaudīti tie, kas nav izsvītroti. Uzvar tas, kurš uzraksta visvairāk dārzeņu nosaukumu. Vecāki strādā, kamēr notiek konkurss par bērniem.

Dārzeņu alfabēta variants

Anīss, artišoks

Baklažāni, rutabaga

Lovage

Nasturcija

Pupiņas, fizalis

Estragons, eddo, endīvija

Konkurss bērniem “Mīklas un minējumi”

Katrai komandai tiek lasītas vienas mīklas

1. Šeit ir Bobs — milzīga māja,

Brāļi tajā apmetās.

Katrs brālis ir muļķis,

Nu šī pupa ir zirnis

2. Ģimene dzīvo pazemē:

Tētis, mammas, meitas pārpilnībā.

Tikai nedaudz izrakt to -

Kartupeļi parādīsies īsā laikā

3. Mūsu purpura meistars

Viens no dārzeņiem.

Viņš ir franču grāfs de Žans

Un krievu valodā tas ir baklažāns

4. Šeit ir zaļš jūgs,

Selerijas kaimiņš.

Veca kundze ar smailu degunu

Un viņas vārds ir pētersīļi

5. Kas apgūlās dārza dobes vidū,

Kuram gan nepatīk spēlēt paslēpes?

Ka Emelya ir vienkāršāka,

Baltās malas skvošs

6.Šeit ir zaļā bultiņa

Viņa pacēlās gaismā, saulē.

Liksim zupā

Galu galā šī garšviela ir sīpols

Pie mums viss ir kārtībā!

Mēs būvējam kā labi biedri,

Gurķi kļūst zaļi

8.Viņš izskatās pēc gurķa

Un tik lielisks puisis!

Saule silda savu mucu

Sulīgs, garšīgs cukini

9. Ar dārzeņu karalieni

Ātri sadraudzējies!

Galds nebūs tukšs

Ja kāposti aug

10. Pavasarī nokusīs tikai sniegs,

Tu pamāj ar galvu!

Pirmā zaļā draudzene -

Cirtaini pētersīļi

11. Mežģīņu pirksti,

Lietussargu galvas!

Puiši aizbēga

Visās gultās veikli!

Kur tu steidzies? Stop!

Gribu salasīt dilles

12. Tu esi zaļš visu vasaru,

Slēpj visas preces zemē.

Tuvāk rudenim tu nogatavosies -

Uzreiz galdā svētki!

Zupa un kāpostu zupa, kartupeļu biezeni, okroshka

Mums visur vajag kartupeļus

13. Viņš izskatās kā zaļumballe,

Bet viņa vārds ir atšķirīgs

Viņam ir samta cepure,

Šis ir mūsu saldais arbūzs

14. Ja jūsu pāksts ir sarkans -

Gorkij, ļaunais vecis!

Ja esat zaļš puisis,

Tavs rūgtums ir aizbēgis

Jūs lepojaties ar savu sulīgo augumu

Un jūs sauc par saldajiem pipariem

15.Tāpat kā savilkti svārki

Tavas lapas ir volānās,

Un paskaties aiz kroka,

Vitamīni iekšā!

Visi būs ļoti priecīgi

Ēd zaļos salātus

16.Tu esi apaļīga, garšīga, skaista,

Tu esi sūdīgs, vienkārši apbrīnojams!

Borščs, biešu zupa, vinegrets -

Bez jums tās nebūtu pusdienas!

Jūs mums palīdzējāt visā

Un tavs vārds ir bietes

17. Noklikšķiniet! Muca ir saplaisājusi

Ak! Un zirņi izkaisīti

18. Viņš izglāba mūs no saaukstēšanās,

Un tas mums palīdzēja pret gripu,

Rūgtais ārsts ir mūsu ķiploks

19. Katrā dārzā ir viens,

Galu galā viņš ir iecienīts cilvēku vidū!

Viņš glābs visus no slimībām,

Tu mazliet raudāsi. Šis ir loks

20.Kam izkapts guļ dārza dobē?

Kur ir oranžie papēži?

Krāpnieks to paslēpa zemē -

Vitamīns burkāns

21.Kas tas par čīkstēšanu? Kas tas par krīzi?

Kas tas par krūmu?

Kā es varu dzīvot bez kraukšķināšanas?

Ja es esmu kāposts

22. Vismaz dārzā izauga,

Zina "S" un "F" pupiņu notis

23.Šajās dzeltenajās piramīdās

Pilns ar garšīgiem kukurūzas graudiem

24.Kas tie par brīnumiem?

Uz kores ir zvaigzne!

Varbūt tas ir brīnišķīgs sapnis?

Nē, tas ir skvošs

25.Zaļi resna sieviete

Man bija daudz svārku.

Stāv kā balerīna

Kāposti no pelerīna lapām

26. Dārzā ir dzeltena bumba.

Bet viņš neskrien galopā,

Viņš ir kā pilnmēness

Tajā garšīgas ķirbju sēklas

27.Pie līkumainās takas

Saule stāv uz kājas.

Saulei nogatavojoties,

Būs sauja saulespuķu sēklu

Krustvārdu mīkla "Pret ko sacēlās zemnieki"
krustvārdu mīkla "Dārzeņi un augļi"
DOCX / 12,83 KB

Krustvārdu atbildes

Atslēgvārds - kartupelis

Konkurss “Bioizsole par tēmu “Indīgie draugi jeb dārzeņi”

Jautājums par indīgu augu, ko ēd

Šis augs ir uz mūsu galda gandrīz katru dienu, neskatoties uz to, ka viss augs – kāti, lapas un augļi – ir indīgs.

Kad šo augu piespieda audzēt Pētera 1 vadībā, notika zemnieku nemieri.

Un tas viss tāpēc, ka mūsu senči ēda augļus, nevis tos, kas viņiem bija vajadzīgi. Kas tas par augu?

(kartupelis)

Jautājums par kartupeļu tuvu radinieku

Šis ir dienvidu siltumu mīlošs augs. Kolorādo vabolēm tas patīk, tāpat kā kartupeļi. Šim augam ir arī otrs mazpazīstams nosaukums - badridzhan.

Tieši no tā tiek sagatavots slavenais aizjūras kaviārs, kas minēts filmā “Ivans Vasiļjevičs maina savu profesiju”

(baklažāni)

Jautājums par baklažāna tuvu radinieku

Šo siltumu mīlošo augu var audzēt uz istabas loga.

Tās augļus pievieno flamingo barībai zooloģiskajos dārzos, lai putni nezaudētu savu sarkani rozā apspalvojuma krāsu.

Šī vērtīgā dārzeņa augļi var būt zaļi, violeti, oranži, dzelteni un sarkani.

(pipari)

Jautājums par smaržām, pēc kurām var atpazīt augu

Šī ēdamā auga lapas ir indīgas, kad tām nejauši pieskaramies, ir jūtama specifiska smaka. Šī ir daudzgadīga kultūra, lai gan mēs to audzējam kā viengadīgu kultūru. Šis augs ir ļoti veselīgas sulas avots.

(tomāti)

Jautājums par indīgu augu, no kura var pagatavot ievārījumu

Šī indīgā auga mazie augļi ir ēdami un tiek izmantoti konservēšanai. Ievārījumu gatavošanai izmanto dārzeņu un zemeņu šķirņu augļus, jo šiem augļiem piemīt želeju veidojoša iedarbība. Dekoratīvās šķirnes ir pazīstamas kā "ķīniešu laternas"

(fizalis)

Rezumējot

Pēc spēles pabeigšanas uzvarētāju komandai tiek piešķirta izaicinājuma balva - “Pūces gudrā tante” visi šīs komandas skolēni, ja viņi aktīvi piedalās spēlē, saņem atzīmi “pieci”. Papildu atzīmes tiek piešķirtas komandu kapteiņiem un labākajiem spēlētājiem no katras komandas.

 


Lasīt:



Agafjas Pšeņicinas raksturlielumu citāti

Agafjas Pšeņicinas raksturlielumu citāti

OBLOMOVS (romāns. 1859) Pšeņicina Agafja Matvejevna - ierēdņa atraitne, palikusi ar diviem bērniem, krusttēva Ivana Matvejeviča Muhojarova māsa...

No kā sastāv pērtiķu un briļļu fabula?

No kā sastāv pērtiķu un briļļu fabula?

Pērtiķis un brilles zīmē Fable Pērtiķis un brilles lasīja tekstu Pērtiķa acis kļuva vājas vecumdienās Un viņa dzirdēja no cilvēkiem, ka šis ļaunums vēl nav patiess...

Citāti virzienam "vienaldzība un atsaucība"

Citāti virzienam

Cilvēku sabiedrība ir pastāvīgi un intensīvi attīstījusies daudzus gadsimtus. Viens laikmets piekāpjas otram, progress visās jomās...

Čuvašijas Iekšlietu ministrija piesedz Čehijas Republikas Iekšlietu ministrijas darbinieku noziegumus

Čuvašijas Iekšlietu ministrija piesedz Čehijas Republikas Iekšlietu ministrijas darbinieku noziegumus

Republikas likumdevēja priekšvēlēšanu kampaņas laikā uz Iekšlietu ministriju veicu ap 20 zvanu pa tālruni 102. Vairāki zvani bija...

plūsmas attēls RSS