Гэр - Гэрлийн эх үүсвэрүүд
Арав дамжихгүйгээр нэмэх, хасах. Арав дамжихгүйгээр нэмэх, хасах Зургаан оронтой жишээнүүд

Зорилтот:баганад 10-аар дамжихгүйгээр тоог нэмэх, хасах бичгийн аргыг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

  • логик сэтгэлгээ, санах ой, анхаарал хөгжүүлэх;
  • баганад бичгээр нэмэх, хасах дадлага хийх, нийлмэл бодлого шийдвэрлэх;
  • судалж буй материалыг бүтээлчээр хүлээн авах хүслийг урамшуулах.

Тоног төхөөрөмж:

  • зоостой мод,
  • Алис үнэг ба Базилио муурны зургууд,
  • торонд байгаа гунигтай Пиноккио,
  • "Спектр",
  • дуу бичлэг хийх.

Хичээлийн явц

I. Бэлтгэл үе шат.

Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна.

Одоо бид багана дахь тоог нэмж, хасахыг үргэлжлүүлэх математикийн хичээлтэй байна.

Гэхдээ бидний өнөөдрийн хичээл ер бусын байна. Бидэн дээр зочид ирэв. Одоо бид хэн болохыг олж мэдэх болно. Үүнийг хийхийн тулд бид амаар тоолох хэрэгтэй.

Амаар тоолох.

1) 36-г 4 нэгжээр нэмэгдүүлнэ

2) 85-ыг 5 араваар бууруул

3) 16-гүй 100

4) Юннатууд 14 кг жинтэй тарвас, 9 кг жинтэй хулуу ургуулсан.

Хулууны жин хэд вэ?

5) Аль тоо нь 54-өөс 24-өөс их вэ?

6) Хоёр оронтой тооноос хамгийн том нэг оронтой тоог хас.

7) Та ямар тооноос 35-ыг хасаад 13 болсон бэ?

8) Лида цуглуулгандаа 70, Катя 21 хуанлитай. Катя Лидагаас хэд бага хуанлитай вэ?

9) Эхний гишүүн нь 32, хоёр дахь гишүүн нь 51. Нийлбэрийг ол.

Оюун санааны тооллогын үеэр Алис үнэг, Базилио муур хоёр нийлдэг.

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Ямар үлгэрээс гаралтай вэ?

Юу үлгэрийн баатарүнэг муур хөөгөөд байна уу?

Тэгээд хөөрхий Пиноккиог торонд хорьжээ. Тэр ямар их аз жаргалгүй сууж байгааг хар л даа. Чи бид хоёр хөөрхий Пиноккиог суллах ёстой, гэхдээ бид хүндрэлтэй тулгарах болно. (Алтан зоостой модны тухай муур үнэгний дууны бичлэг.)

II. Үндсэн үе шат.

Самбар дээр алтан зоостой мод байдаг. Одоо бид Пиноккиод зориулж зоос цуглуулж, уутанд хийж, "The ABC" болон Папа Карлод хүрэм худалдаж авах болно. Гэхдээ зоос нь энгийн зүйл биш бөгөөд тэдгээр нь дээр нь илэрхийлэл бичсэн байдаг бөгөөд бид тэдгээрийг баганад бичиж, эдгээр илэрхийллийн утгыг тооцоолох болно.

Жишээ шийдвэрлэх.

83-62 76-53 89-66 43+15
24+53 53+34 23+46 99-52

Биеийн тамирын минут.

Та бид хоёр амарч байх хооронд үнэг, муур хоёр өөр даалгавар бэлдсэн боловч энэ нь юу болохыг би ойлгохгүй байна. Магадгүй бид бүгд хамтдаа таамаглахыг оролдож магадгүй юм. "Даалгавар"-ыг хариулах

Асуудлыг шийдэж байна.

"Дүрэмар эхний өдөр 42 хануур хорхой барьсан бол хоёр дахь өдөр 6 хануур цөөрсөн."

Уншаад үз.

  • Энэ текст даалгавар мөн үү? Яагаад? Асуулт тавь.
  • Энэ асуудал хэний тухай яриад байна вэ? Тэр юу хийж байсан бэ?
  • Эхний өдөр та хэд барьсан бэ? Хоёр дахь өдөр?
  • Асуудалд ямар өгөгдөл илэрсэн бэ? Эдгээр тоонууд юу гэсэн үг вэ? Эдгээр тоонууд ямар үйлдэлтэй холбоотой байж болох вэ? Бидний даалгаварт ямар үйлдэл тохиромжтой вэ? Яагаад? Энэ илэрхийлэл нь юу гэсэн үг вэ?

Асуудлыг хоёр үе шаттайгаар шийдвэрлэхийн тулд асуултыг хүрээлээрэй.

Гол асуултанд хариулахын тулд та юу мэдэх ёстой вэ?

Бид эхний өдөр хэд болохыг мэдэх үү? Хоёрдугаарт?

Хоёр дахь өдөр хэд байгааг мэдэхийн тулд юу мэдэх хэрэгтэй вэ?

Шийдэл бичих:

1) 42-6=36(p) – II өдөр

2) 42+36=78(p) – нийт

Хариулт: 78 хануур хорхой.

Дуремар, Карабас Барабас хоёр зүүд зүүдлэв. Одоо бид бие даасан ажил хийснээр алийг нь олж мэдэх болно.

Бие даасан ажил.

Илэрхийллийг баганад бичээд утгыг тооцоол.

Эдгээр тоог өсөх дарааллаар байрлуул. Энэ нь үг болж хувирдаг

III. Эцсийн шат.

Харин үнэг муур хоёр түлхүүрийг математикийн илэрхийлэлд нуужээ. Тэнцүү байдал үнэн болохын тулд тэдгээрт хаалтуудыг байрлуулцгаая.

Дүгнэж байна.

Гэрийн даалгавар.

Челябинск мужийн Боловсрол, шинжлэх ухааны яам

улсын төсөвт мэргэжлийн боловсролын байгууллага

"Челябинск багшийн дээд сургууль№1"

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Математик

Оюутан бөглөсөн: 43-р бүлэг

Кабардина Мария

Шалгасан: Крутякова I.I.

Марк:

Огноо:

Челябинск, 2017 он

Сургууль: №5

Анги: 2 а

Засгийн газрын танхим:

Огноо: 02/22/17

Энэ сэдвээр математикийн хичээлийн хураангуй:

“Багананд арав дамжихгүйгээр нэмэх, хасах”.

Зорилтууд: Багананд нийлбэр ба зөрүүний утгыг бичих, олох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (арав дамжихгүйгээр).

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн: хүлээн зөвшөөрч эзэн болно нийгмийн үүрэгоюутан; суралцах үйл ажиллагааны сэдэл, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй хамтран ажиллах ур чадвар, үзэл бодлоо батлах чадвар, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэхийг хичээх; логик сэтгэлгээ; бие даасан байдал, хувийн хариуцлагаа харуулах.

Сэдэв : нэг оронтой тоотой хоёр оронтой тоо, хоёр оронтой тоотой хоёр оронтой тоог нэмэх, хасах янз бүрийн аман арга техник; 100 дотор тоонуудыг амаар болон бичгээр дугаарлах; Хоёр оронтой тоог баганад нэмэх, хасах үед хэрхэн бичих.

Тоног төхөөрөмж : танилцуулга, сурах бичиг (Хэтийн төлөв) 2-р анги. 2-р хэсэг.

Үе шатууд

Хугацаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

1. Зохион байгуулалтын мөч

Арга - аман

Техник нь тэргүүлэх яриа хэлцэл юм.

2мин

Өнөөдөр түүний том шүтэн бишрэгч, амраг Микки Маус математикийн хичээл дээр бидэнтэй хамт байх болно!

Тэр танд олон сонирхолтой даалгавар бэлдсэн!

Залуус багштай мэндчилж байна.

Ангидаа ажиллахад бэлэн байгаарай.

Хувийн: боловсролын үйл ажиллагааны зорилго ба түүний сэдэл хоорондын холбоог тогтоох; өөрийгөө зохион байгуулах чадварыг бий болгох.

2. Оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх

Арифметик диктант

Амаар - асуултын хариулт;

харааны - дүрслэлийг үзэх;

практик. Амаар тоолох.

Арифметик диктант

3. Үзүүлэн тавих боловсролын даалгаварболон түүний шийдвэр.

Практик,

анхан шатны ойлголтын асуултууд;

аман - тайлбар.

15 мин

4 22 10 20 18 6 12 2 24 8 16 26 14


– Тоонуудыг өсөх дарааллаар жагсаа. Тэднийг дэвтэртээ бичээрэй.


– Энэ цувралыг бид ямар хоёр бүлэгт хувааж болох вэ? (Хоёр оронтой ба нэг оронтой тоонуудын хувьд)


– Нэг оронтой тоо хоёр оронтой тоо юугаараа ялгаатай вэ? (Нэг оронтой тоо бичих

нэг тэмдэгт (цифр) шаардлагатай, хоёр оронтой бол хоёр)


– Хоёр оронтой тооны баруун талын эхний цифрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (нэгж цифр)
– Хоёр оронтой тоонд баруун талын хоёр дахь цифрийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (арван байр)
- Залуус аа, бид яагаад ангиллыг мэдэх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (Аливаа жишээг өө сэвгүй шийдэж чаддаг байх)

– Өнөөдөр бид хоёр оронтой тоогоор үргэлжлүүлэн ажиллаж, тэдгээрийг хэрхэн зөв нэмэх, хасах талаар сурах болно.

Арифметик диктант:

  1. Төлөвлөсөн тоо 7-оор буурч 19 болсон. Ямар тоогоор төлөвлөсөн бэ?- 26
  2. Эхний гишүүн нь 26, хоёр дахь гишүүн нь 9. Нийлбэр нь хэд вэ? - 35
  3. Бүтээгдэхүүн нь 8, нөгөө хүчин зүйл нь 2 байвал нэг хүчин зүйлийн утга хэд вэ?- 4
  4. 6 гарахын тулд ямар тоог 2-оор үржүүлэх ёстой вэ? - 3
  5. 12 гарахын тулд ямар тоог 4-өөр үржүүлэх ёстой вэ? - 3
  6. Хүү 10 рубльтэй. Нэг дэвтэр 2 рублийн үнэтэй бол тэр хэдэн дэвтэр авах боломжтой вэ? - 5
  7. 18 ба 12 тоонуудын нийлбэрийг 1-д хуваа. 30
  8. Аль тоог 5-д хуваахад 10 гарсан бэ? - 50

Одоо бид хосоороо ажиллах болно:

Аль хосууд хамгийн найрсаг байж, даалгавраа хамгийн хурдан гүйцэтгэхийг харцгаая:

36*3=39 + 22*30=52 +
72*40=32 - 43*13=30 -
63*23=86 + 76*15=61 -

Сайн байна!

Танд зориулсан шинэ даалгавар:

Сонголт 1 - 1 багана
Сонголт 2 - 2-р багана
Сонголт 1: Сонголт 2:
36 + 42= 78 69 – 21 =48
44 – 13 = 31 72 + 24 = 96
52 + 15 = 67 85 – 43= 42

Тоонд хэдэн арав, нэг тоо байгааг тодорхойлж, цифрүүдийн нийлбэрийг нэрлэнэ үү.

72 = … + …

56 = … + …

44 = … + …

93 = … + …

Энэ жишээг хамтдаа шийдье

60 +24= 84; 24

(бид нэгжийг нэгжийн доор, аравыг аравтын доор бичнэ)

Энэ жишээн дээр бид юу бичсэнийг тайлбарлана уу, өөрөөр хийх боломжтой юу?

43-р хуудасны сурах бичгийг нээж, хайрцагт бичсэн зүйлийг уншина уу.

Тиймээс бид бүх зүйлийг зөв хийсэн.

1. дасгал хийцгээе, тоо бүрийг бичээд тайлбарлая. Бид самбар дээр, үлдсэнийг нь дэвтэр дээр бичдэг.

(багана)

36+21=57

48-15=17

79-73=6

27+40=67

32+46=79

64+25=89

Багшийг сонс.

Асуултанд хариулна уу.

Хичээлийн сэдвийг томъёол.

Тэд зөв хариултыг шийдэж, сонгоно.

Хосоор ажиллах.

Жишээнүүдийг шийдвэрлэх.

Тоонуудыг арав, нэгж болгон бич.

Жишээ шийднэ үү.

Шийдлийг тайлбарлана уу.

Тайлбартай жишээг шийднэ үү.

Даалгавар зурах.

Зохицуулалт:

- сургалтын даалгавар тавих чадвар;

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Асуудлыг хайх үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцааны:

бусдыг сонсох, ойлгох чадвар, алдаагаа засах.

4. Физик. нэг минут

2 мин.

Хөдөлгөөнийг хийж байна

Хөдөлгөөнүүдийг давт.

5. Хувийн боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх

Практик, асуултанд хариулах;

Бичсэн дасгалууд.

20 мин.

Одоо бид бүлгээрээ ажиллах болно:

Бүлгээр ажиллах дадлага хийхээ бүү мартаарай.

Даалгавруудыг уншиж, даалгавраа гүйцэтгээрэй.

a) Заан дэлгүүрийн аяга тавагны тавиурыг мөргөв. Үүний зэрэгцээ 15 аяга хагарч, 18 нь амьд үлджээ. Тавиур дээр хэдэн аяга хадгалагдсан бэ?

(15+18= 33)

б) Заанд 65 литр цай авчирсан. 12 литр үлдсэн. Заан хэдэн литр цай уусан бэ?

(65 – 12=53)

в) Заан 48 кг ногоо идсэн. 7 кг үлдсэн. Заанд хэдэн кг ногоо бэлдсэн бэ?

(48+7= 55)

1-р бүлэг:

Нэмэх замаар шийдэж болох асуудлыг сонгоно уу. Богино тэмдэглэл, шийдэл, хариулт бичээрэй.

2-р бүлэг:

Хасах замаар шийдэгдсэн бодлогыг сонго. Богино тэмдэглэл, шийдэл, хариулт бичээрэй.

Шалгалт.

(1, 2-р бүлгээс хэн түрүүлж дуусгасан бэ, самбар дээр очоод бичнэ, дараа нь хэлэлцэнэ. A), в) - нэмэх, б) - хасах)

Сайн байна!

Тэмдгийг байрлуул
58 – 27 * 31 + 17 (31

74 – 40 * 34 + 15 (34 63 – 13 * 64 – 34 (50 >30)

36 + 42 * 59 –37 (78>22)

Дидактик тоглоом "Миккигийн төөрдөг байшин"

Самбар дээр дугуй лабиринт, нэг өнгөний 1-20, өөр өнгийн 1-20 хүртэлх тоог дүрсэлсэн байна. Та урагш болон урвуу дарааллаар хагас дарааллыг олж, тооцоолох хэрэгтэй. Дараа нь заасан дугаар дээр хүүхэд энэ тооны найрлагыг нэрлэх ёстой. Жишээ зохиож, баганад бич. Жишээ зохиож, түүний хариултыг лабиринтаас ол.

Бүлгээр ажиллах.

Асуудлыг шийдэж байна. Асуулт хийх даалгавраа сонгоно уу.

Жишээнүүдийг шийдвэрлэх.

Тэмдгийг тохируулах.

Хавтантай ажиллах.

Бие даан ажиллах.

Харилцааны:

хосоор ажиллах, багш, үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллаж сурах.

Танин мэдэхүйн:

чухал шинж чанаруудыг тодорхойлоход үндэслэн үзэл баримтлалыг тодорхойлох (дүрмийг боловсруулах) сурах; арифметик үйлдлийн шинж чанарыг ашиглахад үндэслэн даалгавар гүйцэтгэх.

6. Тусгал

Амаар, ерөнхий асуулт асуух, хичээлийн зорилго руу буцах, нэгтгэх.

6 мин.

Слайд дээрх жишээ болон хоёр оронтой тоог нэмэх, хасах дүрмийг ашиглан дэвтэр дээрээ даалгавраа гүйцэтгээрэй.

Дээж.

5 де. 6 ширхэг - 6 ширхэг.

56__ - _6__ = _50__

12 сарын 6 8 нэгж - 12 сарын 5.

___ - ___ = ___

12 сарын 9 3 нэгж + 4 нэгж

___ + ___ = ___

Шалгалт.

Хоёр оронтой тоог нэмэх, хасах дүрмийг санаж байна уу? (Аравтыг аравт, нэгжийг нэгжээр нэмнэ. Аравыг араваас, нэгжийг нэгээс хасна.)

Хоёр оронтой тоог баганад нэмэх замаар хэрхэн бичих вэ?

Хэмжээг нь яаж олох вэ?

Хоёр оронтой тоог баганад хасаж яаж бичих вэ?

Ялгааг хэрхэн олох вэ?

Бид аль цифрээс тооцоолж эхэлдэг вэ? (Хамгийн багааас - нэгжийн цифр

Хичээл өгсөнд баярлалаа!

Он цагийн хэлхээс үүсгэ.

Анги доторх ажлыг үнэл.

Хийсэн ажилд дүн шинжилгээ хийж, үнэлнэ. Багштайгаа баяртай гэж хэлээрэй.

Зохицуулалт: өөрийн ажлыг үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх.

САНУУЛГА

Хоёр оронтой тоог нэмэх

3. Би хэдэн арван тоог нэмнэ.

4. Би хариултыг уншсан.

САНУУЛГА

Хоёр оронтой тоог нэмэх

1. Нэгийн дор нэгийг, аравын дор арав бичдэг.

2. Би нэгжүүдийг нэмдэг. (Хэрэв та хоёр оронтой тоо авсан бол нэгжийн цифрийг нэгжийн доор, аравтын цифрийг аравтын дээр бичнэ үү)

3. Би хэдэн арван тоог нэмнэ.

4. Би хариултыг уншсан.

36 + 42 69 – 21 44 – 13 72 + 24 52 + 15 85 – 43

72 = … + … 56 = … + … 44 = … + … 93 = … + …

58 – 27 * 31 + 17 74 – 40 * 34 + 15 63 – 13 * 64 – 34 36 + 42 * 59 –37

5 де. 6 ширхэг - 6 ширхэг. 12 сарын 6 8 нэгж - 12 сарын 5. 12 сарын 9 3 нэгж + 4 нэгж


Энэхүү видео хичээлийн сэдэв нь “37+48 хэлбэрийн арав дамжсан хоёр оронтой тоог нэмэх бичгийн техник” юм. Ихэнх тохиолдолд та хоёр нэр томъёо эхний арав, нийлбэр нь хоёр дахь арав байх үед нэмэх шаардлагатай болдог. Ийм тооцоог арван алхамт үйл ажиллагаа гэж нэрлэдэг.

Хичээл:37 + 48 хэлбэрийн аравыг дамжуулж хоёр оронтой тоог нэмэх бичгийн техник

Бид 37 ба 48 гэсэн хоёр тооны нийлбэрийг олох хэрэгтэй. Эхлээд бид үүнийг амаар хийж, тоонуудыг загвар хэлбэрээр үзүүлнэ. (Зураг 1.)

37-д 3 арав, 7 нэг байна. 48 тоо нь 4 арав, 8 нэгтэй. Үүнийг хийхдээ бид хоёр тоог нэгтгэдэг.

Нэгжүүдийг нэгтгэж үзье. 8 нэгж дээр бид 2 нэгжийг нэмээд арав авдаг. Бид аравыг 10 тооны загвар болгон төлөөлж болно. (Зураг 2.)

Бид ямар дугаар авсан бэ?

Энэ тоо нь 8 арав, 5 нэгийг агуулна. Энэ тоо 85 байна.

Тоо нэмэх өөр аргыг ашиглацгаая. Энэ арга нь тоон загвар ашиглахыг шаарддаггүй.

Илэрхийлэлүүдийг харна уу:

Хоёр дахь тоог 40 ба 8 тоонуудын нийлбэр гэж төсөөлье.

37 + 48 = 37 + (40 + 8)

Тоонуудыг өөрөөр бүлэглэе. Эхлээд эхний хоёр тооны нийлбэрийг олоод гурав дахь гишүүнийг нэмье.

37 + 48 = 37 + (40 + 8) = (37 + 40) + 8 = 77 + 8

Тоо нэмэхэд илүү тохиромжтой болгохын тулд та 8-ын тоог нөхцлийн нийлбэр болгон задалж болно, тэдгээрийн аль нэг нь 77 тоог дугуй тоо болгон нөхөх болно. Эдгээр нь 3 ба 5 дугаар юм.

37 + 48 = 37 + (40 + 8) = (37 + 40) + 8 = 77 + 8 = 77 + 3 + 5 = 80 + 5 = 85

Илүү их байгаа гэж бодож байна уу хурдан аргатоо нэмэх үү?

Багана нэмэх аргыг ашиглая.

Нэмэх үед тоонуудыг нэг дор бичнэ. Бид тооцооллыг хамгийн бага оронтой баганаас эхэлдэг - нэгжийн тоо.

7 нэгж дээр бид 8 нэгжийг нэмээд 15 нэгжийг авна. Нэгжийн ангилалд бид зөвхөн нэгийг бичиж болно. Үүнийг хийхийн тулд бид 15 тоонд хэдэн нэгж байгааг олж мэдэх ёстой. 15 тоо нь 1 арав, 5 нэгээс бүрдэнэ. Энэ нь нэгжийн доор бид 5-ын тоог бичнэ гэсэн үг юм.

Бид аравыг аравтын ангилалд илгээдэг.

Одоо аравыг тоолъё. 3 + 4 = 7. 1 дахин арав, 7 + 1 = 8. 8-ын тоог аравтын орон доор бич.

Бид хоёр тоог нэмээд 85 гэсэн тоог авсан.

Бяцхан үнэг, хэрэм, зулзага ч гэсэн баганад тоо нэмж сурсан. Тэд үүнийг зөв хийсэн эсэхийг харцгаая. Бяцхан үнэгний баганад нийлүүлсэн хоёр тоог хар. (Зураг 3.)

Түүний тооцоолол зөв эсэхийг шалгацгаая. Нэгжүүдийн нийлбэрийг олъё. 5 + 7 = 12. Нэгжийн доор бид 2-ын тоог бичээд 1 аравыг аравтын орон руу шилжүүлнэ. Бяцхан үнэг үүнийг үзүүлсэнгүй. Тэр дараа нь нэмэхээ мартсан эсэхийг харцгаая?

Аравыг нэм. 3 + 2 = 5. Бид дахиад арав нэмэх хэрэгтэй. 5 + 1 = 6. Тиймээс та аравтын орон дахь тоог өөрчлөх хэрэгтэй. Тиймээс Бяцхан үнэг арав өгөхөө мартаж болохгүй гэдгийг сануулъя. (Зураг 4.)

Kitten-ийн тооцооллыг харцгаая. (Зураг 5.)

Эхлээд бид нэгжүүдийг нэмнэ. 7 + 6 = 13. Муурын зулзага 1-ийн тоог бичсэн бөгөөд энэ нь алдаа гаргасан гэсэн үг юм. Одоо бид аравыг нэмдэг. 4 + 1 = 5. Мөн бид нэгийн ангилалаас өгсөн аравыг нэмнэ. 5 + 1 = 6. Муурын зулзага буруу хариулт авсан болохыг бид харж байна. Муурын зулзага хаана алдаа гаргасныг та тааварласан уу? Тэр үйлдлийг хольж хутгав. Тэрээр 47-ын тооноос 16-г хассан. Тиймээс бид тэмдгийг сольж, зөв ​​илэрхийлэлийг авна. (Зураг 6.)

Бельчонкагийн жишээг авч үзье. (Зураг 7.)

Нэгжүүдийг нэмнэ үү. 8 + 5 = 13. 3-ын тоог бичээд аравтын орон руу 1 арав өг. Одоо бид аравыг нэмдэг. 2 + 1 = 3. Мөн бид нэгжийн цифрээс хассан 1 аравыг нэмнэ. 3 + 1 = 4. Бид нэгээс аравтын орон руу шилжүүлэх нэгжийг бичихээ санах ёстой. (Зураг 8.)

Гэртээ хий

1. Илэрхийллийг шийд:

a) 28 + 43 b) 34 + 17 c) 22 + 69

Илэрхийллийг шийд:

Илэрхийлэлүүдийг шийд.

Сэдэв: "Цагаанаас гарах нь"

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг олж авах.

Гол зорилго:

    арав руу шилжих замаар хоёр оронтой тоог нэмэх, жишээг баганад бичих чадварыг хөгжүүлэх;

    1-10 хүртэлх тооны найрлагыг давтах, зэрэглэл, зэрэглэл дамжихгүйгээр баганад нэмэх алгоритмын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

    тусгалын аргад тулгуурлан хүндрэлийн шалтгааныг олж тогтоох, арилгах туршлагыг хөгжүүлэх;

    сэтгэцийн үйл ажиллагааг сургах, үйлдэл хийх чадварыг нэгтгэх тогтсон дүрэмой санамж, анхаарал, яриа хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадваргар; харилцааны ур чадвар, танин мэдэхүйн сонирхол, өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц.

    Байгууллагын мөч.

Та дэвтэрээ нээнэ үү. Өнөөдрийн огноог бичиж, зөв ​​бичгийн доогуур зур.

II. Сурах үйл ажиллагааны сэдэл.

Өнгөрсөн хичээл дээр бид ямар сэдвийг судалсан бэ? (багананд байгаа хоёр оронтой тоог нэмэх, хасах)

Сүүлийн хичээл дээр ихэнх оюутнууд 5-д бие даасан ажил хийж дуусгасан. Та яаж үүнийг хийж чадсан бэ? Энэ хичээлд ч бас амжилт хүсье.

Баганад тоо бичихдээ юуг санах нь чухал вэ? (ижил цифрүүдийг нэг дор бичнэ)

III. Туршилтын явцад тохиолдсон бэрхшээлийг шинэчлэх, бүртгэх.

Тоонуудын цифрийг санахын тулд бид математикийн диктант хийх болно.

(нэг оюутан самбар дээр ажилладаг)

    Муур дахь тоог бич. 12 сарын 8 1 нэгж

    Муур дахь тоог бич. 12 сарын 7

    Муур дахь тоог бич. 4 нэгж

    Муур дахь тоог бич. 3 дес., болон нэгж. дахиад 1

    Муур дахь тоог бич. 6 дес., болон нэгж. 2 бага

    Муур дахь тоог бич. 6сек. 12 сарын 5 2 нэгж

    Муур дахь тоог бич. 6сек. 2 нэгж

    Хамгийн том хоёр оронтой тоог бич.

    Хамгийн бага хоёр оронтой тоог бич.

(81, 70, 4, 34, 64, 652, 602, 99, 10.)

(Оюутанд оноо өгдөг)

Бид дараагийн даалгаврыг амаар гүйцэтгэнэ. Самбар дээрх диаграммуудыг харна уу: A+B = 10, A+B 10, A+B 10.

А ба В нь нэг оронтой тоо юм.

Эхний схем, хоёр дахь, гурав дахь схемд шаардлагатай тоонуудыг сонгоно уу.

(урд талын судалгаа)

A+B = 10 (1+9, 2+8, 3+7, 4+6, 5+5)

A+B 10 (1+2, 1+3, 1+4, 1+5, 1+6, 1+7, 1+8, 2+2, 2+3, 2+4, 2+5, 2 +6, 2+7, 3+4, 3+5, 3+6, 4+5)

A+B 10 (5+6, 5+7, 5+8, 5+9, 6+7, 6+8, 6+9.7+7, 7+8, 7+9, 8+3, 8 +4 , 8+9, 9+2, 9+3, 9+4, 9+9)

Сайн байна! Дараагийн даалгавар руугаа орцгооё.

Эдгээр жишээг хар.

Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (бүгд нэмэлт)

Эдгээр жишээнүүдийг баганад бичье.

Бид ямар алгоритмыг ашиглах вэ?

3 жишээг тайлбар бүхий самбар дээр шийдвэрлэсэн болно.

IV . Асуудлын байршил, шалтгааныг тодорхойлох.

Алгоритмын ямар үе шатанд хүндрэл гарсан бэ (нэгж нэмэх үе шатанд)

Яагаад? (энэ нь хоёр оронтой тоо болсон, яаж бичих нь тодорхойгүй байна)

В . Асуудлаас гарах төсөл боловсруулах.

Энэ байдлаас яаж гарах вэ? (хүүхдийн хариултыг сонсож, дүн шинжилгээ хийдэг)

Сурах бичигтэй санал бодлоо харьцуулж үзье. (х.30 унших дүрэм)

Алгоритмоо тодорхой болгоё:

1. Нэгийн дор нэгийг, аравын дор арав бичдэг.

2. Би нэгжийг тоолдог. (Хэрэв та хоёр оронтой тоо авсан бол нэгжийн цифрийг нэгжийн доор, аравтын цифрийг аравтын дээр бичнэ үү)

3. Би араваар тоолдог.

4. Би хариултыг уншсан.

(Алгоритмын нэмэлт үе шатыг самбар дээр байрлуулсан)

Энэ бол оронтой тоогоор шилжих нэмэлтийн жишээ юм. Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Ямар ангилалд шилжсэнээр?

Бидний хичээлийн сэдвийг самбар эсвэл номноос уншина уу.

VI . Дууссан төслийн хэрэгжилт.

Бид 27+35 жишээг шинэ алгоритмаар самбар болон дэвтэрт бичнэ (хүүхдүүдийн анхаарлыг аравт бичихэд тат: тоонуудын хэмжээ арай бага байна)

VII . Гадны яриан дахь дуудлагатай анхдагч нэгтгэх.

Самбар болон тэмдэглэлийн дэвтэрт тайлбар хийх жишээнүүд (K. p. 31 No 4)

ФИЗМИНУТ

VIII . Стандартын дагуу өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

Сонголтоор:

I хувилбар: 23+45, 44+28

II хувилбар: 35+38, 21+49

(3 минутын дараа багш жишээнүүдэд зөв хариултуудыг оруулж, сурагчдаас ажлаа шалгахыг хүснэ)

Хэн ажлаа зөв хийсэн. Та гараа өргөөд өгөөч? Хэн алдаа гаргасан бэ? Аль нь?

IX . Мэдлэгийн системд оруулах, давтах.

Даалгавар бүтээцгээе. (зураг дээр ээж, охин байгаа)

Асуудлыг шийдье, үүний тулд бид товч тэмдэглэгээ хийх болно:

Ээж - 58 кг

Охин - 27 кг

Нийт -? кг

Шийдэл нь мөрөнд, уусмалын доор баганад бичигдсэн байна.

X . Анги доторх сургалтын үйл ажиллагааны талаархи эргэцүүлэл.

Өнөөдөр бид ямар жишээг шийдсэн бэ? Тэднийг юугаараа онцгой болгодог вэ? Тэдгээрийг хэрхэн шийдвэрлэх ёстой вэ? Булчирхайн шийдлийг өөр хаана ашиглаж болох вэ?

(Оюутнууд нэг шат дээр инээмсэглэсэн царай зурдаг)

Дунд шатны гишгүүр дээр тавьсан гараа өргө. Энэ юу гэсэн үг вэ? (Бид амжилтанд хүрээгүй, бид хичээх хэрэгтэй)

Хэн өөрсдийгөө дээд шатанд тавьсан бэ? Сайн байна! Та илүү хэцүү ажлуудыг хийж чадна!

Математикийн хувьд мэдээж логик сэтгэж, сэтгэх чадвартай байх нь чухал ч дадлага хийх нь үүнээс дутахгүй чухал. Математикийн шалгалтын алдааны тал хувь нь тоотой энгийн үйлдлүүдийг буруу тооцоолсны улмаас гардаг - нэмэх, хасах, үржүүлэх, хуваах. Мөн эдгээр ур чадварыг хөгжүүлэх нь чухал юм бага сургууль. Юу ч алдахгүйн тулд тусгай дасгалын ном ашиглан хүүхэдтэй системтэй ажиллах шаардлагатай. Эдгээр нь математикийн ур чадвар, чадварыг дадлагажуулах, тэдгээрийг автоматжуулах боломжийг олгодог. Төрөл бүрийн симуляторууд байдаг, та бүгдийг нь татаж авах шаардлагагүй, танд таалагдсан нэг эсвэл хоёр л хангалттай. Гарын авлагыг ажиллахдаа ашиглаж болно бага сургуулийн сурагчидямар хөтөлбөрийн дагуу сургалт явуулж байгаагаас үл хамааран.

Математик. Бид жишээг арав дамжих замаар шийддэг.

Арав дамжих, нэмэх хасах үйлдлийг дадлагажуулах дэвтэр. Зөвхөн жишээ биш, гэхдээ сонирхолтой тоглоомуудболон даалгавар.

Даалгаврын картууд. Математик. Нэмэх ба хасах. 2-р анги

Хоёрдугаар ангийн багш нарт зориулсан тохиромжтой картууд. Нэг төрлийн нэмэх, хасах 2 сонголт. Байгууллагад тохиромжтой бие даасан ажилхөтөлбөрийн ахицаас хамааран математикийн чиглэлээр.

Математик. 20 дотор нэмэх, хасах. 1-2-р анги. Е.Е.Кочурова

Математикийн янз бүрийн хичээлүүдэд 20-ийн дотор нэмэх хасах сэдвийг 1-р ангийн төгсгөлд эсвэл 2-р ангийн эхэнд судалдаг. Ямар ч тохиолдолд гарын авлага нь тоонуудыг удирдах сурсан аргуудыг нэгтгэхэд туслах болно. Тэмдэглэлийн дэвтэртэй бие даан ажиллахдаа хүүхдийг дээжийн хэрэгжилт, алгоритмын заавраар удирддаг. Суралцахдаа ийм зөвлөмжийг ашиглах чадвар нь оюутан даалгавар гүйцэтгэх явцад шаардлагатай мэдээллийг олж, ашиглахаас гадна өөрийгөө шалгах боломжийг олгоно.

Тэмдэглэлийн дэвтэр нь 10-ын дотор нэмэх, хасах чадварыг дадлагажуулж эхэлдэг; энэ хэсэг нь нэгдүгээр ангийнханд тохиромжтой.

2-р ангийн математикийн дасгалын ном

Тэмдэглэлийн дэвтэр нь зөвхөн нэмэх, хасах жишээнүүдээс гадна нэгжийг бие биендээ хувиргах, тооцооллын үр дүнг харьцуулах (их эсвэл бага) зэргийг агуулдаг.

Математикийн 3000 жишээ (100 дотор тоолох)

Хугацаатай тоолох симулятор. Жишээнүүдийн нэг баганыг шийдэж, доорх хайрцагт бичнэ үү. Хүүхэд 5 минутаас илүү хугацаанд шийдвэрлэхэд зарцуулсан баганад анхаарлаа хандуулаарай, энэ нь түүнд ийм жишээ авахад бэрхшээлтэй байгаа гэсэн үг юм. Арав дотор нэмэх, хасах, арав руу шилжих, аравт нэмэх, хасах, хэдэн зуугаар залах жишээг өгөв.

0-ээс 100 хүртэл тоолох

Энэхүү хуулбарын номонд 100-д ​​багтаан сэтгэхүйн тоолох чадварыг бэхжүүлэхийн тулд нэмэх, хасах олон жишээг өгдөг.

Бид үүнийг зөв гэж бодож байна. Математикийн ажлын дэвтэр. Г.В.Белых

Тэмдэглэлийн дэвтэр нь мөн жишээ, тэгшитгэлээр дүүрэн симулятор хэлбэрээр хийгдсэн. Энэ нь арав дотор тоолж, дараа нь зуу дотор (нэмэх, хасах, үржүүлэх, хуваах) эхэлж, тэгшитгэлийг харьцуулах (илүү, бага, тэнцүү тэмдэгтэй жишээнүүд) төгсдөг.

Мөн гарын авлага нь багш нарт хэрэг болно анхан шатны ангиудажил дээрээ, эцэг эхчүүд гэртээ хүүхдүүдтэйгээ хамт сурах, ялангуяа зуны амралт. Янз бүрийн түвшний бэрхшээлүүд нь суралцах арга барилыг ялгах боломжийг олгоно.

 


Унших:



Байгууллага хоорондын цахим баримт бичгийн урсгал Харилцагч талуудын хоорондын баримт бичгийн урсгал

Байгууллага хоорондын цахим баримт бичгийн урсгал Харилцагч талуудын хоорондын баримт бичгийн урсгал

Товхимол татаж авах (1MB) Мэргэшсэн цахим гарын үсгээр (CES) гарын үсэг зурсан цахим баримт бичиг хууль ёсны хүчинтэй бөгөөд бүрэн...

Цахим баримт бичгийн менежмент рүү шилжих

Цахим баримт бичгийн менежмент рүү шилжих

2011 оны 5-р сарын сүүлээр Сангийн яам цахим баримт бичгийн менежментийг хэрэгжүүлэхэд чиглэсэн өөр нэг алхам хийлээ - журмыг баталсан тушаал гарч ирэв ...

Кавказын уламжлал: хурганы махыг хэрхэн зөв хооллох вэ

Кавказын уламжлал: хурганы махыг хэрхэн зөв хооллох вэ

Хэсэг: Татар хоол Эрүүл, амттай хоол тэжээлд зориулсан маш сайн хоол, гэр, рестораны практикт маш тохиромжтой. Дараалсан...

Домогт могой Домогт олон толгойт могой 5 үсэг

Домогт могой Домогт олон толгойт могой 5 үсэг

домогт могой Альтернатив тайлбарууд Эртний Грекийн домог зүйд Лернаеан (Грекийн гидра усан могой) - аймшигт есөн толгойтой могой,...

тэжээлийн зураг RSS