Uy - O'rnatish 
Qo'shqarova Lyubov Antonovna Rivojlanish ta'limi bo'yicha qo'llanma (kattalar tomonidan bolalarga o'qish uchun) "Alifbodagi harflar qanday?"

Darsning maqsadi:

    tovushni aniq talaffuz qilish ko'nikmalarini mustahkamlash;

    bo'g'inlar, so'zlar, jumlalar, iboralardagi tovushlarni ajratib olishni o'rganish;

    fonemik jarayonlarni rivojlantirish;

    bo'g'inlarni tahlil qilishni, diagrammalarga so'zlarni tanlashni o'rgatish;

    CHA va CHU tovush birikmalarining yozilishiga rioya qiling;

    antonimlarni tanlashni mashq qilish;

    deformatsiyalangan jumlalar bilan ishlashni o'rgatish;

    so'zning ko'p ma'noliligiga e'tibor bering;

    fonemik eshitish, diqqat, xotira, mantiqiy fikrlashni rivojlantirish.

Nafas olish mashqlari:

    4 zarbali nafas olish (10 gacha, 15 gacha kechikish bilan)

    "Bizning Tanya baland ovozda yig'layapti" to'rtligini kuylash

Tashkiliy moment.

Men so'zlar zanjirini aytaman, siz esa ortiqchasini aytasiz.

Shakar, shakar, choynak (1), cookie.

Asalarilar (2), romashka, makkajo'xori, lolalar.

Pechka (3), plastinka, vaza, laganda.

Shlyapa, Panama , qo'lqoplar (4), qopqoq.

Doskada qo'shimcha so'zlarni ko'rsatadigan rasmlar mavjud. Rasmlarga raqamlar yozilgan kartalar biriktirilgan.

Mavzuga kirish.

Rasm nomidagi tovushni nomlang (1, 2, 3, 4-rasmlar), u raqam bilan belgilangan joyda. Siz audio liniyalardan foydalanishingiz mumkin.

Bugun sinfda qaysi tovush asosiy tovush bo'lishini kim taxmin qildi?




1-rasm 2-rasm 3-rasm 4-rasm

Ovoz artikulyatsiyasini, tovush xususiyatlarini aniqlashtirish.

Biz algoritmga muvofiq ishlaymiz.

Biz oynalarni oldik.

Dudoqlar - "proboscis",

Tishlar bir-biriga yaqin joylashgan

Til yuqori tishlarning orqasida joylashgan, nafas chiqarishda tilning uchi tanglaydan keskin qaytib keladi.

Havo oqimi iliq, havo surish bilan chiqadi.

Biz algoritmga muvofiq ishlaymiz.

CH tovushi undosh (to'siq bor), zerikarli (ovoz kordonlari ishlamaydi), doimo yumshoq.

Fonemik ongni rivojlantirish.

Biz quloqlarimizni mashq qilamiz. Tovush o‘lchagich yordamida Ch tovushining so‘zlardagi o‘rnini aniqlang.

Bulut, talaba, stol, qichqiriq, kapalak, bulbul, chempion, o'rgat, vabo.

Lug'at ishi:

CHUM - Shimoliy Rossiya xalqlari uchun ko'chma uy. Ustunlarning konussimon ramkasi bug'u terilari yoki po'stlog'i bilan qoplangan (5-rasm).


5-rasm

Keling, xotirangizni sinab ko'raylik. H tovushi bilan qanday so'zlarni aytib berganimni eslaysizmi?

Ovozlarni harflar bilan bog‘lash.

Yozuvdagi qaysi harf Ch tovushini ifodalaydi?

H harfi nimaga o'xshaydi? Katta H harfi bosh harf U bilan o'xshash. U qanday farq qiladi? Ch harfining qiya chizig'i pastdan o'ngga, U harfining qiya chizig'i esa chapga qiyshiq bo'ladi (6-rasm).

Kichkina h harfining yuqori qismi esa chayqaga o'xshaydi (7-rasm).



6-rasm 7-rasm

Katta H harfining yozilishini takrorlang. Tutqichni ish chizig'ining yuqori chegarasidan biroz pastga qo'ying. Men tepada va pastda egri chiziq bilan qisqa chiziq yozaman, qo'limni yuqoriga ko'taraman va pastki qismida uzun qiyshaygan chiziqni egri chiziq bilan biriktiraman.

Kichik h harfini yozishni takrorlang. Biz dastani ishchi chiziqning o'rtasidan biroz pastroqqa joylashtiramiz, chiziqni yuqoriga qaratamiz, pastadir qilamiz, arqon cho'kadi va pastki qismida egri chiziq bilan qisqa eğimli chiziqni biriktiramiz.

Ikkinchi rasm nomida qancha tovush bor bo'lsa, H harfini katta harf bilan yozing.

Uchinchi rasm nomidagi tovushlar qancha bo'lsa, h kichik harfini shuncha marta yozing.

Bo'g'in fonida tovushni izolyatsiya qilish.

1. Tovuq sayrga chiqdi va yangi o'tlarni tishladi.

Va uning orqasida tovuqlar - kichik bolalar (8-rasm).

Chick-chick-chick! Bu yerga! Bu yerga! Men sizga xat topdim!

U quvnoq yugurib keldiA , bolalar o'qiydilar ...CHA

Qiziq yugurib keldiHAQIDA , bolalar o'qiydilar ...CHO

O‘jar yugurib keldiU , bolalar o'qiydilar ...CHU

Kichkintoy yugurib keldiVA , bolalar o'qiydilar ...CHI

Chiroyli yigit yugurib keldiE , bolalar o'qiydilar ...Yevropa chempionati

Bir jiddiy odam yugurib keldiYo , bolalar o'qiydilar ...NIMA


8-rasm

Slabik jadvalni yana xorda o'qiymiz (9-rasm). Birinchi ustun. Ikkinchi ustun. Birinchi qator. Ikkinchi qator.

Yana takrorlaymiz, nima uchun CHA va CHU bo'g'inlari qizil rang bilan ta'kidlangan? CHAni A. Chuni U unlisi bilan birlashtirish qoidasi mavjud.


9-rasm

2. Men so'zlarni dikta qilaman, siz esa faqat 1 bo'g'in yozasiz.

MO'JIZA, KO'RING.

Va endi - faqat 2 bo'g'in.

BULUTLAR, MENI HOHLAYMAN.

Keling, uni o'qib chiqaylik. Siz qanday bo'g'inlarni yozdingiz? Keling, CHA va CHU tovush birikmalarini yozish qoidasini yana bir bor takrorlaymiz. ( A unlisi bilan CHA yozing, CHU U unlisi bilan yozing).

So'z darajasida ishlang.

1. "Loto" o'yini. Konvertlarda so'zdagi Ch tovushining joylashishini aniqlaydigan nuqtali rasmlar va chiplar bilan o'yin maydoni mavjud - javob: boshida, o'rtasida, oxirida. Men topishmoqlarni o'qiyman, kimdir o'yin maydonida rasmga ega, uning nomi javob. Rasmni kerakli chip bilan yopishingiz kerak. G'olib, boshqalardan oldin butun o'yin maydonini chiplar bilan qoplagan kishi (10-rasm).


10-rasm

    Siz otdamisiz, oyoqlaringizni quloqlaringiz orqasida? KO'ZALAR.

    Portfelimda olib yuraman, daftarga yozaman.

Ajoyib narsa - o'z-o'zidan yozish ... QALAM.

    Hovlida dumi, pitomnikda burun,

Kim uni aylantirsa, uyga kiradi. KEY.

    Bu qanday bahor qora qushi?

U shudgorga ergashishni va ovqatlanishni yaxshi ko'radimi? ROOK.

    Quyoshda ularning ko'plari bor.

Ular dalani, o'tloqni va yo'lni isitadi. NURLAR.

    Sharbatni quyish yoki issiq choy ichish uchun kerak. CUP.

    Mening oyog'im yo'q, lekin yuraman

Mening og'zim yo'q, lekin men sizga vaqtni aytaman. KO'RING.

    Agar biror narsa og'riyotgan bo'lsa, yig'lamang, sizga dono DOKTOR yordam beradi.

    Unga tarvuz va olma ho'llash mumkin,

Tuzlangan karam va tuzlangan qo'ziqorinlar. BARREL.

    Issiq, limon aromati bilan,

Murabbo va asal bilan yoki yalpiz bilan! CHAY.

    Dengiz ustida oq qush aylanib yuradi. GULL.

    Agar siz ularni ursangiz, ular yig'lashmaydi, agar siz ularni tashlasangiz, ular sakrashadi. KOPLAR.

2. Rasmlaringizni nomlang - javoblar. Rasmlarning nomlari orasida ushbu diagrammaga mos keladigan so'z bormi? Ushbu so'zni daftaringizga yozing. Quyidagi sxema bo'yicha daftaringizga birinchi so'zning yoniga ikkinchi so'zni yozing. Va oxirgi diagramma, bu so'zdan keyin nuqta qo'ying. Siz yozgan so'zlarni o'qing.

Anya birinchi yozgan so'z nima edi? KEY.

Ayting-chi, kalit nima?

Kalit har qanday qulfni ochish uchun zarur bo'lgan maxsus vositadir (11-rasm).

Ikkinchi rasmda nima ko'rsatilgan (12-rasm)?

Bu g'ayrioddiy kalit. U skripka deb ataladi va musiqiy chiziqni ochadi.

Uchinchi rasmda nima ko'rsatilgan (13-rasm)?

Va bu bahor ham kalit deb ataladi.

Turli xil kalitlar mavjud: kalit toshlar orasidagi buloqdir.

Treble kaliti, o'ralgan kalit va oddiy eshik kaliti.

IN
Kalit so'zi nechta ma'noga ega? Ko'p ma'noga ega bo'lgan so'zlar deyiladi polisemantik.


R
11-rasm 12-rasm 13-rasm

Dinamik pauza.

To'pni uloqtirish o'yini. "Aksincha".

Men sizga o'yin qoidalarini eslataman. To'pni menga qaytarayotganda, teskari ma'noga ega bo'lgan so'zni ayting.

kunduzi - kechasi,

Ertalab - kechqurun,

Gapirmoq - JIM bo'lmoq,

Yoqish - o'chirish,

Oq - QORA,

Nopok - TOZA,

Kamdan-kam hollarda - tez-tez,

Tugatish - START.

Barmoq gimnastikasi.

Bizda mo''jizaviy barmoqlar bor.

Ular bilan istalgan vaqtda.

Vanechka, Yurochka, Sanechka.

Irochka, Tanechka, Manechka.

Ta'minot darajasida ishlang.

Sizning stolingizda so'zlar yozilgan kartalar bor. Ushbu so'zlardan to'g'ri jumlalar yaratishingiz kerak. Takliflaringizni o'qing.

AnechkaMen o'rmonda rezavor mevalarni terayotgan edim.

Katetuzilganqiziqarli ertak.

Onam sotib oldiajoyibkitob.

Bolalar quvnoq qo'shiq kuylashdig'alati.

Gapingizdan H harfi bo'lgan so'zni toping.

Keling, doskaga chiqamiz va topilgan so'zlarni qo'yamiz. Bu so'zlardan biz yangi jumla bilan chiqdik. O'qing.

Anechka bastalaganchusaqichchaStushka.

Gapni daftaringizga yangi qatorga yozing. Birinchi so'zni qanday yozamiz? Oxirgi so'zdan keyin nimani qo'yishimiz kerak? Ajoyib va ​​DITTY so'zlarini to'g'ri yozish uchun qanday qoidani yodda tutishimiz kerak?

Matn bilan ishlash.

Keling, matnni o'qib chiqamiz (14-rasm). Rasmlar o'rniga siz jumlalarga so'zlarni kiritishingiz kerak.


Dadam berdiqiz mo''jiza.

Mo''jiza ekilganakvarium toza suv bilan.

Qiz unga ovqat berdiqurtlar va qattiq qobiqni tozaladi.

Kechasi mo''jiza yashirinaditoshlar.

Va kun davomida barrel isitiladiQuyosh.

Tanechka o'z mo''jizasini juda yaxshi ko'radi.

Matndan H harfi bo‘lgan so‘zlarni topamiz.

Ota qizga qanday hayvon berganini taxmin qila olasizmi? To'g'ri. TOSHBAKA. Toshbaqalar har xil. Ba'zilar suvda, boshqalari quruqlikda yashaydilar. Toshbaqalar haqida video ko'rsating.

Darsning xulosasi.

Darsda asosiy narsa bo'lgan toshbaqa so'zida tovush bormi?

Bugun sinfdagi asosiy tovush nima edi? Keling, takrorlaymiz.

Ch tovushini talaffuz qilishda artikulyatsiya organlari qanday pozitsiyani egallaydi?

Unli yoki undosh tovushmi? Buni isbotlang.

Yaxshi, siz darsda ajoyib ish qildingiz va men sizlarga syurpriz tayyorladim.

Men tirik burchakdan qizil quloqli toshbaqa hindiston yong'og'ini ko'rsataman.

Mehmonlar bilan esdalik fotosurati.

Tuzatish va rivojlantirish vazifalari.

Farzandingizga fe'llarning shaxsiy sonlarini to'g'ri va noto'g'ri ishlatishni quloq bilan farqlashga o'rgating.

[H] tovushini to'g'ri talaffuz qilishni o'rganing.

Analitik va sintetik ko'nikmalarni takomillashtirish, fonemik ongni rivojlantirish.

Farzandingizni so'z yaratishda mashq qiling.

Bolani tushunchalar bilan tanishtiring: ismi, otasining ismi, familiyasi; to'g'ri otlarning imlo qoidalarini eslang.

Farzandingizni predloglardan foydalanish bilan tanishtiring orqali.

So'zlarni mustaqil tovush-bo'g'in tahlilini bajarishni o'rganing.

Bo'lingan alifbo harflaridan foydalangan holda so'zlarni o'zgartirishni o'rganing, blok harflarda qisqa jumlalarni o'qing va yozing.

Vazifa 1. Didaktik mashq "Bu to'g'rimi?" Kattalar jumlalarni o'qiydi, bola esa diqqat bilan tinglaydi va bu to'g'ri yoki yo'qligini aytadi.

Men sho'rva yeyman. Siz sho'rva yeysiz. Men sho'rva yeyman. Biz sho'rva yeymiz. Biz sho'rva yeymiz. Biz sho'rva yeymiz. Ular osh yeyishmoqda. Ular osh yeyishmoqda. Biz kitob o'qiymiz. Biz kitob o'qiymiz. Ular kitob o'qiydilar. Siz kitob o'qiyapsiz. Ular kitob o'qiydilar.

Vazifa 2. Ovoz bilan tanishtirish [H].

Tilning burilishini tinglang. Unda qanday tovush tez-tez eshitiladi?

To'rt kichik qora shayton

Qora siyoh bilan chizilgan.

Voyaga etgan kishi ko'zgu oldida ko'rsatadi va bolaga [H] tovushining artikulyatsiyasini tushuntiradi:

  • lablar yumaloq va bir oz oldinga cho'zilgan;
  • tishlar bir-biriga yopishmaydi;
  • tilning uchi orqa bilan birga birinchi navbatda yuqori tishlar bilan aloqa qiladi, so'ngra ular orasida bo'shliq paydo bo'ladi;
  • tilning markazida qisqa o'tkir havo oqimi mavjud;
  • bo'yin "jim".

Ovoz belgisi: poyezd harakatlanmoqda: HHHHH...


Xarakterli tovush: undosh (til havoga to'siq yaratadi), har doim yumshoq, zerikarli. Belgilash: yashil doira.

Vazifa 3. Fonetik mashq.

Poyezd harakatlanmoqda, poyezd g‘ildiraklari taqillatmoqda: chug, chug, chug...

Vazifa 4. Didaktik mashq "Agar siz [H] tovushini eshitsangiz, qo'llaringizni qarsak chaling":

h, p, k, h...; cha, pa, chu...; choy, shar, tayoq, buyrak...

Voyaga etganidan keyin bir qator bo'g'inlarni takrorlang:

cha-cho-chu-chi, chu-chi-cha-cho...; ach-och-uch-ich, ich-uch-ach-och...

Vazifa 5. Didaktik mashq "Buning aksini ayting":

cha-ach, chu-...; ach-cha, uch...

So'zlarni bir xil tovush bilan tugating ([H]):

gra..., g‘isht..., g‘ijirlash..., quvur..., qayla...

Vazifa 6. Topishmoqlarni toping, topishmoqlardagi birinchi (oxirgi) tovushni ayting.

Qog'oz bor, qalam bor,

Ularsiz yoza olmaysiz. (siyoh)

Ular kechayu kunduz yurishadi

Bir daqiqaga arzimaydi

Va hamma narsa bir joyda. (Tomosha qilish)

Qora, chaqqon,

"Krak" deb qichqiradi

Qurtlarning dushmani. (Rook)

Pastda tosh, tepada tosh,

To'rt oyoq, bitta bosh. (Toshbaqa)

Vazifa 7. Kattalar [H] tovushi bilan 3-5 ta so'zni talaffuz qiladi va bola ularni eslab, ularni bir xil ketma-ketlikda takrorlashi kerak.

Vazifa 8. So'z yasash bo'yicha mashq. Ushbu so'zlardagi [H] tovushining ko'rinishiga e'tibor berib, model bo'yicha yangi so'zlarni hosil qiling. Bu so‘zlarning har birida [Ch] tovushi necha marta uchraydi?

Kreslo - kursi, qulf - ..., to'r - ..., tugun - ...,

paypoq - ..., krep - .., divan - ..., non - ...

Shota - tugun - tugun, belgi - ..., nabirasi - ..., tank - ..., ilgak - ...

Oson - engilroq, yumshoq - ..., baland ovozda - ..., issiq - ...,

yorqin -..., boy - ..., nozik - ..., kuchli - ...

Vanya - Vanechka, Olya - ..., Grisha - ..., Petya - ..., Sonya - ..., Misha - ...

Vazifa 9. So‘zdagi birinchi tovushni [X] tovushi bilan almashtiring. Qanday so'zlarni oldingiz? Har bir juft so'z bilan jumlalar tuzing.

Yong'oq - martı, bo'tqa - ..., ingichka - ...

10-topshiriq. Bolaga tushunchalarni tushuntiring: familiyasi, ismi va otasining ismi. Tegishli ismlarni yozish qoidasini eslang, barcha erkak otasining ismidagi bir xil oxirgi tovushga [H] e'tibor bering.

Ivan - Ivanovich, Pyotr - ..., Sergey - ..., Andrey - ...

11-topshiriq. Bir qator chizilgan ob'ektlardan faqat ismlarida [H] tovushi bo'lganlarni tanlang, so'zlarni bo'g'inlarga bo'ling.

Vazifaga muvofiq [H] tovushi bilan imkon qadar ko'proq so'zlarni eslab qoling: tovush so'zning boshida, o'rtasida va oxirida.

12-topshiriq. Sof so'zlarni o'rganing:

Cha-cha-cha - menga rulo bering.

Chu-chu-chu - men sayrga chiqmoqchiman.

Chi-chi-chi - qizil g'ishtlar.

Cho-cho-cho - oh, qanday issiq!

Ach-ach-ach - shifokor keldi.

Ooch-och-och - yaqinda tun keladi.

Ich-ich-ich - qizil g'isht.

Uch-uch-uch - kalit menda.

Achka-achka-achka - Vovochkaning mashinasi bor.

Nuqta-nuqta-nuqta - Vovochkada barrel bor.

Kichkina qiz, kichkina qiz, kichkina qiz - Vovochkaning qalami bor.

Ichka-ichka-ichka - Vovochkada qush bor.

13-topshiriq. Old gapga kirish orqali.

Kattalar bolani quyidagi vazifalarni bajarishga taklif qiladi: doskadan o'tish, to'p ustidan sakrash, to'pni to'rdan otish va hokazo. Kattalar bolaning e'tiborini predlogdan foydalanishga qaratadi. orqali, uning ma'nosi va grafik tasvirini tushuntiradi, so'zlardan jumlalar yasashni so'raydi (bu jumlalarda [H] tovushli so'zlarni nomlang).

Vanechka, yo'l, o'tish, o'tish; Vovochka, sakrash, ko'lmak, bo'ylab.

14-topshiriq. Ch harfi bilan tanishtirish.

Men arifmetika bilan xotirjamman:

H to'rtga o'xshaydi.

V. Kovshikov

H harfi yana nimaga o'xshaydi?

Harf o'yinlari.

15-topshiriq. So'zlarni mustaqil tovush-bo'g'in tahlili, o'qish, nusxa ko'chirish, bosh harflarda diktant yozish:

soat, soat, omad, vazifa.

Alifbo harflarini ajratgan holda so'zni aylantirish:

dacha - pitching - paket - g'ildirak aravasi - buyrak - barrel - lob - hummock - uyum - bulut.

Gaplarni o'qish, nusxalash:

Mana Vova. Vovaning mashinasi bor. Mana Sima. Simaning soati bor.

Mana Dima. Dimaning bochkasi bor. Mana Zina. Zinaning qushi bor.

Maqsad:

  1. o‘quvchilarda so‘zdagi [h?] tovushini ajratib ko‘rsatish, ularni [h?] tovushini bildiruvchi Ch, ch harflari bilan tanishtirish;
  2. talabalarning fonematik ongini rivojlantirish;
  3. kognitiv qiziqishni rivojlantirish.

Uskunalar: heceler, Pochemuchka, o'yinchoq quyon, tovush naqshlari, H harfi bilan karta; ertak uchun: CH, A, U, Z, Y harflari, uy, daraxt tasviri.

Darsning borishi:

I Org. moment

Bir, ikkita, ko'k!

Uch, to'rt, qo'llar kengroq!

Besh, olti, jimgina o'tir.

II Asosiy bilimlarni yangilash.

Pochemuchka bizning darsimizga to'xtadi va har doimgidek, u juda ko'p savollarga ega edi:

Qanday nutq bor? (Og'zaki va yozma.)

Nutq nimadan iborat? (Takliflardan)

Taklif nimadan iborat? (So'zlardan.)

So'z haqida nima deyish mumkin? (Bo'g'inlardan)

"Tovushlar" jadvali ustida ishlash:

Qanday tovushlar bor? (Tovushlar unli va undoshlar, undoshlar qattiq va yumshoq.)

Unlilar va undoshlar o'rtasidagi farq nima? (Undosh tovushlarni talaffuz qilishda to'siqlar mavjud - lablar, tishlar, tillar, lekin unlilar erkin talaffuz qilinadi.)

Harflar lentasida ishlang (uy shaklidagi lenta):

Biz o'rgangan unlilarni nomlang. Nima uchun ularning ba'zilari harf chizig'ining tepasida, boshqalari esa pastki qismida joylashgan? (A, O, U, y harflari oldingi undoshni yumshatadi, lekin Ya, Yo, Yu, I, E harflari yumshatadi).

Harf chizig'ining tepasida joylashgan undoshlarni nomlang. Nega ular eng yuqori qavatda yashaydilar? (Ular baland ovozda, siz ularni uzoqdan eshitishingiz mumkin, ular baland ovozda qichqiradi)

Birinchi qavatda yashaydigan undosh tovushlarni ayting. Nega ular quyida yashaydilar? (Ular kar va eshitish qiyin, shuning uchun ular uyning pastki qavatida yashaydilar)

Biz o'rgangan juft undoshlarni (singillar) nomlang. (B-P, D-T, Z-S, G-K, J-W)

Qaysi undoshlar har doim qiyin? (F, V)

Bog'larni o'qish:

MOR TRA SA

YAB KO REP

Bugun bizga quyon keldi. (Quyonning surati ko'rsatiladi, u cho'ntagida fartuk kiygan, u bizga topshiriqlar yoki sovg'alar olib keladi)

U och va ovqatlanishni so'raydi. Keling, nima qilishimiz mumkinligini ko'rib chiqaylik

unga bering. (Bolalar bo'g'inlarni so'z bilan to'ldiradi: sabzi, olma, nok, o't, qobiq, karam, salat, sholg'om.)

III Yangi mavzu.

Bunny sizdan juda minnatdor! Qarang, uning cho'ntagida topishmoq bor:

Ular uni urishdi, lekin u yig'lamadi,

U shunchaki balandroq va balandroq sakraydi.

"To'p" so'zining sxemasini tuzing.

Siz eshitdingiz: bizda yana mehmon bor! Qanday yangi ovozni eshitdingiz? [h?] Bu biz bilan birinchi marta, unga zudlik bilan pasport kerak! Keling, unga pasport beraylik. Unga nima yozishimiz kerak? (undosh, mayin, unsiz)

Ovoz [h?] har doim yumshoq!

[h?] tovushi Ch harfi bilan belgilanadi.

O'qituvchi C harfining rangli rasmini ko'rsatadi.

H harfi nimaga o'xshaydi? (4 raqamiga)

Ha, siz to'g'ri taxmin qildingiz:

Biz h ni to'rtta deb yozamiz.

Faqat raqamlar, do'stlar,

Biz harflarni aralashtirib yubora olmaymiz.

Bo'g'inlarni o'qish: CHA CHO CHU CHE CHI

Cha, cho, chu birikmalari undoshni yumshamaydigan unlilar bilan yoziladi, chunki [ch?] tovushi allaqachon yumshoq.

H harfi I va Yu harflari bilan qanday janjallashgani haqida ertak.

Ertak flanelgraf yoki proyektorda tasvirlangan.

Bir kuni I, Yu, A va U harflarini bekinmachoq o'ynashga taklif qilishdi. Maktublar yashirin joylarda o'tirib, kimdir ularni qidirishni boshlashini kutmoqda. Endi H harfi hamma narsani aylanib chiqdi, allaqachon A va U ni topdi, lekin u hali ham I va Yu ni topa olmadi. U qidirdi va qidirdi, oyog'idan yiqildi, kechgacha qidirdi va endi charchagan, xafa bo'lib, uyiga qaytishga qaror qildi. H harfi qo'shni uyning yonidan o'tadi va men Yu va men hech narsa bo'lmagandek kulib, televizor ko'rib, shirinliklar bilan choy ichib o'tirganimizni ko'radi. Ch xafa bo'ldi va shundan beri ularning do'stligi ajralib ketdi. Ular hech qachon birga turishmaydi.

O'ylab ko'ring, men xafa bo'ldim! - dedi men va Yu. - U bizsiz hech qayerda emas. Ammo KUPON, MO'JIZA, CHAY so'zlari haqida-chi?

Lekin men o'tib ketaman! - dedi Ch. - A va U harflari menga yordam beradi.

O'shandan beri CHA va CHU faqat A va U bilan yoziladi.

IV Darslikdan ish.

"ABC" (Goretskiy) 128-129-betlar.

Topishmoqni o'qing. Siz taxmin qildingizmi?

Rasm asosida suhbat.

Ko'rsatilgan narsa, H harfi bilan so'zlarni toping.

Matnni o'qish.

Nima haqida o'qidingiz? Qanday soatlar bor?

V Darsning qisqacha mazmuni.

Bugun sinfda nimani yangi o'rgandingiz? Qaysi xat bilan tanishdingiz? Nima uchun CHA va CHU birikmalari A va U harflari bilan yozilgan?

Darsda eng faol bo'lgan o'quvchilarni taqdirlash.

Oxirida tirnoq bilan.

Chiziqli tirnoq

Mushukning panjasi kabi.

(A. Shibaev)

"Pe" harfi teskari o'girildi,

Ot dumi o'ngga mahkamlangan,

Oxirida o'ralgan

Natijada ... C harfi

(A. Xrebtyugov)

Jo'ja, jo'ja! - tovuqlar chaqiriladi,

Tovuqlar ovqat eyishni xohlamaydilar.

Jo'ja, jo'ja! Va ayvonda

C harfi paydo bo'ldi.

(V. Laktionov)

1-topshiriq. Quyidagi she’rlarda nechta “C” harfi borligini hisoblang:

Biz ko'p harflarni o'rgandik,

Biz C harfiga keldik.

C boshida so'zlar bor,

Qayerda o'rtada, qayerda oxirida.

Zanjir, gul va raqam - bu erda

Hamma uni boshida o'qiydi.

Va Ota, jangchi so'zlari bilan

Biz oxirida yozamiz ...

Heron ayvonda turibdi

C harfini tushuntiradi:

Bu erga kel, Chicken Little.

Takrorlang: jo'ja-chick-chick.

Agar siz saboq olsangiz,

Men sizga gul beraman.

(L. Dyakonov)

Vazifa 2. Plastilindan "C" harfini qolipga soling va uni somondan yasang.

H harfi

Bolalar H harfi haqida gapiradilar

"H harfi ayg'oqchi bo'lib, 4 raqamiga o'xshaydi" (Oleg, 6 yosh).

"H harfi N harfiga o'xshaydi, uning oyoqlari o'raladi" (Nastya, 6 yosh).

"H harfi bir oyog'ida zo'rg'a turdi, u yiqilib tushdi, bechora." (Vera, 5 yosh).

H harfi haqida she'rlar

H - burunli choynak,

U katta boshliq.

U pufakchalar va qaynaydi -

U qoshiqlarni boshqaradi.

(Yashil K.)

H harfi: "Ha!"

Men kimgadir salom berdim.

To'rt raqamni chizish -

Biz H harfini chizdik.

Ha, siz to'g'ri taxmin qildingiz:

Biz h ni to'rtta deb yozamiz.

Faqat raqamlar, do'stlar,

Biz harflarni aralashtirib yubora olmaymiz.

O'qish so'zining birinchi harfi

H harfiga hurmatim!

(E. Tarlapan)

H harfi - quvnoq stul,

Hammani bir marta aldaganman!

O'rnidan turdi, injiqligini bajardi,

Oyoqlari yuqoriga va pastga!

(E. Kotova)

1-topshiriq. Quyidagi she’rlarda nechta “H” harfi borligini hisoblang:

Biz bir soat yurdik

Toshbaqaga.

Toshbaqa berdi

Choynak, stakan.

Keyin u qo‘shnisinikiga sudralib ketdi

Uzoq narsa

Biz styuardessani kutmoqdamiz.

(G. Sapgir)

Kvartirada yashagan

Qirq to'rt,

Qirq to'rt

kulgili siskin:

Siskin idishlarni yuvish mashinasi,

Siskin tozalagich,

Siskin bog'bon,

Siskin suv tashuvchisi.

Oshpaz uchun Chizh,

Styuardessa uchun Chizh,

Posilkalarda Chizh,

Siskin mo'rini tozalash.

Pechka qizdirildi,

Bo'tqa pishirildi

Qirq to'rt

kulgili siskin:

Qovoq bilan Siskin,

Chizh poker bilan,

Siskin roker bilan,

Siskin elak bilan.

(D. Xarms)

Vazifa 2. Plastilindan "C" harfini qolipga soling va uni somondan yasang.

Sh harfi

Bolalar Sh harfi haqida gapiradilar

"Sh harfi "Kichik suv parisi" multfilmidagi suv osti qiroli Tritonning singan tridentiga o'xshaydi (Nastya, 6 yosh).

"Sh harfining o'zi qandaydir qirol yoki malikaning tojiga o'xshaydi" (Vera, 5 yosh).

"Sh harfi Baba Yaga uchun taroqdir, uning boshida faqat uchta soch qolgan" (Oleg, 6 yosh).

Sh harfi haqida she'rlar

Sh harfiga qarang -

Xat juda yaxshi

Chunki undan

Siz E va E ni qilishingiz mumkin.

(A. Shibaev)

Mushuk sekin yuradi

Sh harfiga o'xshash tirnoqlari ...

Sichqonchani tezda pechka ostida -

Harakat! Go'yo panjalarida

Kirmang.

(V. Stepanov)

Oh, tabure yaxshi!

Uni aylantiring - va Sh harfi!

(E. Tarlapan)

Sh harfi nimaga o'xshaydi?

Eski chelakning tishlarida.

(V. Stepanov)

Vilkaga o'xshaydi Sh

Ammo buni hech kim qabul qila olmaydi!

Uchta chinnigullar qoldi

Va qalam yo'qoldi.

(E. Kotova)

Ushbu so'zlardagi Sh harfi:

Maktab, ustun, charade, chek.

Men Sh harfini yozdim:

Pastki qismida uchta ustun va shpal.

(B. Zaxoder)

Shura pichanni tirmaladi,

Men pichanda vilkalarimni unutibman.

(G. Vieru)

1-topshiriq. Quyidagi she’rlarda nechta “Sh” harf borligini hisoblang.

Sh harfi bilan boshlangan o'rmonda nima bor?

Bu konus shitirlab, qulab tushdi.

Asalari va shox shov-shuvli bo'tqani titkilashmoqda.

Atirgulda hasharotlar shitirlaydi.

O'rmonda yana nima Sh harfi bilan boshlanadi?

Kulba yaqinidagi shovqin va shitirlash.

(M. Yasnoe)

Kuzgi butalar shitirlaydi,

Barglar daraxtda shitirlaydi.

Qamishlar shitirlaydi

Va yomg'ir shitirlaydi.

Va sichqon shitirlab,

U teshikka shoshiladi.

Va u erda ular jimgina shitirlashadi

Oltita aqlli kichkina sichqon.

Ammo atrofdagilarning hammasi g'azablanadi:

Yaramas odamlar qanday shovqinli edi!

(A. Usachev)

Vazifa 2. Plastilindan “Sh” harfini qolipga solib, somondan yasang.

Sh harfi

Bolalar ko'zi bilan Sh harfi qanday ko'rinadi?

"Sh harfi og'zini ochganda yong'oqqa o'xshaydi" (Nastya, 6 yosh).

"Sh harfi eski cho'tkaga o'xshaydi" (Vera, 5 yosh).

"Sh harfi - bu qandaydir hazil uchun toj" (Oleg, 6 yosh).

Sh harfi nimaga o'xshaydi?

Bu taroqqa o'xshaydi.

Hammasi bo'lib uchta tish bormi?

Xo'sh, unda!

(E. Tarlapan)

Shch o'ynayotgan kuchukcha.

U panjalarini yuqoriga ko'tarib yotdi.

(G. Vieru)

Sh harfi bizga yordam beradi

Ertalab tishlaringizni yuving.

(V. Stepanov)

Sh va Sh harflari - opa-singillar

Faqat Sh har doim pigtail bilan!

(E. Kotova)

1-topshiriq. Quyidagi she’rlarda nechta “Sh” harfi borligini hisoblang:

Pike tishlarini chertadi

Eshik yopilgan,

Kimningdir g'azablangan ko'zi tirqishda

U menga nopok qaradi - Oh-oh-oh, yaqinlashma!

Sh harfi eshikka mixlangan.

Qiziq, u yerda nima yashiringan?

Balki chakalakzordan yirtqich hayvondir

Uning dahshatli ko'zlari tikilganmi?

Va u meni bir o‘tirishda o‘ylamay yeydimi?...

Eshik chertish bilan ochildi - "yirtqich hayvon" bo'ldi ... kuchukcha!

O'zingizga yordam bering! Bu karam sho'rva! -

Bream pike deb ayt.

Men oriq karam sho'rva istamayman!

Menga bir nechta çipura kerak!

Balki otquloq? Borsch?

Xohlamang! Men çipura istayman!

Men sizni qo'yib yubormayman, bream!

Men sizni smetana bilan pishiraman!

Sovg'a saxiy bo'ladi!

Men yirtqichman! Sizdan kechirim so'rayman!..

Birodarlar! Bir joyga yashiring!

Pike - yirtqich! Qanday falokat!

Vazifa 2. Plastilindan “Sh” harfini yasang va uni somondan yasang.

Dars maqsadlari:

Tuzatish va tarbiyaviy:

Bolalarni H tovushi va harfi bilan tanishtirish, tovush va harfni bog'lashga o'rgatish;

[H] tovushini akustik va artikulyar xususiyatlarga ko'ra xarakterlashni o'rgatish;

Harfning to'g'ri grafik tasvirini biriktiring.

Tuzatish va rivojlantirish:

Yalpi, nozik vosita ko'nikmalarini va artikulyar vosita ko'nikmalarini rivojlantirish; so'zlarni bo'g'inlarga bo'lishni mashq qilish;

Fonemik eshitish va fonemik idrokni rivojlantirish;

Diqqat va xotirani rivojlantirish;

Oldinga va orqaga bo'g'inlarni ovozli tahlil qilishni mashq qiling.

Tuzatish va tarbiyaviy:

Guruhda ishlash qobiliyatini rivojlantirish, o'rtoqlarning javoblarini tinglash; do'stona muloqot muhitini yaratish.

Uskunalar: "Poyezd" didaktik qo'llanma; didaktik qo'llanma "Chamadan"; didaktik qo'llanma "Tuchka" va olxa bilan tomchilar; nomlarida Ch tovushi bo‘lgan mavzuli rasmlar; tovush sxemasini yotqizish uchun rangli chiplar; magnit taxta; individual oynalar.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy moment. Slayd 1.

2. Yuz massaji:

Onam qiziga o'zini yuvishni o'rgatdi:

Men yuzimni yuvishim kerak (Siqilish harakatlari.)

Ertalab va kechqurun, (Ishqalanish harakatlari.)

Va yuvilmagan bolalarga (Chimchilash harakatlari.)

Sharmandalik va sharmandalik! (Siqilish harakatlari.)

3. Artikulyar vosita ko'nikmalarini rivojlantirish.

Ko'zgularni oling. Keling, bir nechta mashqlarni bajaramiz.

"Tabassum" Dudoqlar tabassumda mahkam cho'zilgan, yopiq tishlar ko'rinadi. 5-10 gacha hisoblash uchun ushlab turing.

« Tube" Dudoqlar mahkam yopilgan va oldinga cho'zilgan. 5-10 gacha hisoblash uchun ushlab turing.

« Mazali murabbo" Tilingizning keng uchi bilan yuqori labingizdan "murabbo" ni yalang. Pastki labingiz bilan yordam bermang.

"Belanchak" Og'iz ochiq. Tilning uchini pastki tishlarning orqasiga, so'ngra yuqori tishlarning orqasiga qo'ying. Pozitsiyani 6 marta o'zgartiring.

4. Dars mavzusi haqida xabar bering.

Nutq terapevti: Bolalar, bugun bizning darsimizga mehmon shoshilmoqda. Ammo topishmoqni yechsak, u paydo bo'ladi.

Qanday mo''jiza?

Qanday mo''jiza?

Idishning tepasida

Quyida bir taom bor.

Mo''jiza yo'l bo'ylab yuradi,

Bosh va oyoqlari tashqariga chiqadi.

Bu kim?

Bolalar: toshbaqa.Slayd 2.

Nutq terapevti: So'z boshida qanday tovushni eshitamiz?

Slayd 3.

Bugun biz [X] tovushi va uni ifodalovchi harf bilan yozma ravishda tanishamiz. Magnit doskaga toshbaqa surati yopishtirilgan.

5. Ovoz artikulyatsiyasining aniqlanishi. Slayd 4.

Nutq terapevti: Ko'zgularga qarang.

Lokomotiv qanday shoshiladi?

Bolalar [H] tovushini talaffuz qiladilar.

Nutq terapevti: Keling, toshbaqaga [H] tovushini talaffuz qilishda lablarimiz va tilimiz qanday harakat qilishini aytaylik.

Bolalar nutq terapevtidan keyin aks ettiruvchi tarzda takrorlaydilar.

Dudoqlar nima qiladi? Dudoqlar "Tube" pozitsiyasini oladi.

Tishlar qanday joylashgan? Tishlar bir-biriga yaqin joylashgan.

Til qanday joylashtirilgan? Tilning uchi tepada, tilning lateral qirralari ildiz tishlariga mahkam bosiladi.

Kaftingizni og'zingiz oldiga qo'ying. Havo oqimi issiq, kuchli va intervalgacha.

6. Tovushning xarakteristikasi 5-slayd.

Nutq terapevti: Ch tovushini yana ayting. Havoning erkin chiqishiga nima xalaqit beradi?

Bolalar: tishlar, tillar.

Nutq terapevti: Ch tovushi unlimi yoki undoshmi?

Bolalar: Men roziman.

Nutq terapevti: Qo'lingizni bo'yningizga qo'ying. Ch tovushi jarangli yoki jarangsiz ekanligini aniqlang.

Bolalar: Bo'yin jim. Bu Ch tovushining xiralashganligini bildiradi.

Nutq terapevti: Yaxshi, bolalar. Shuningdek, Ch tovushi har doim yumshoq ekanligini unutmasligingiz kerak. Toshbaqa bizga yashil doira olib keldi - Ch tovushining belgisi.

7. So‘zdagi tovush ta’rifi.

Nutqni terapevt: Agar so'zda Ch tovushini eshitsangiz, qo'llaringizni qarsak chaling.

Choy, chayqa, mayka, piyola, bo'tqa, qo'shiq, pechka, nuqta, tun, pichoq, qiz, qilich, bo'r, rulo.

KO'ZLAR UCHUN MASHQ MINUTU Slayd 6.

Slayd 7.

8. Tovushning so‘zdagi o‘rnini aniqlash.

Nutqni terapevt: Toshbaqa sayohatga tayyorlanmoqda va bizdan chamadonlarini yig'ishda yordam berishimizni so'raydi. Birinchi chamadonda Ch tovushi so'zning boshida, ikkinchisida - so'zning o'rtasida, uchinchisida - so'z oxirida bo'lgan narsalarni qo'yish kerak.

Bolalar rasmlarni tanlaydilar:chashka, kalit, qarmoq, to'p, ko'zoynak, shippak, qalam, choynak, ro'mol.

9. Barmoq gimnastikasi.

Aniq gapirish uchun barmoqlaringizni ishlatishingiz kerak ... (do'st bo'lish uchun)

Avval o'ng qo'l bilan, keyin chap qo'l bilan, keyin ikkala qo'l bilan birga bajariladi. Qo'lning barmoqlari navbat bilan bosh barmog'iga prokladkalari bilan tegadi.

Bu barmoq buvisi

Bu barmoq bobo

Bu barmoq onam

Bu barmoq dada

Bu barmoq menman

Bu mening butun oilam!

10. So‘z yasash mashqi “Yaxshi ayting”.

Nutq terapevti: Bizning toshbaqa hayvonot bog'idagi do'stlariga boradi. U bu hayvonlarning bolalarini juda yaxshi ko'radi va ularni mehr bilan chaqiradi. Keling, buni ham qilishga harakat qilaylik.

Bo'rining bolasi bor.

Bir kirpi kichkina kirpi bor.

Otning tayog‘i bor.

Ayiqning bolasi bor.

Arslonning sher bolasi bor.

Sincapning bolasi bor.

11. So‘zlarni bo‘g‘inlarga bo‘lish.

Didaktik o'yin "Poezd".

Nutq terapevti: toshbaqa yolg'iz sayohatga chiqmaydi. Do'stlari u bilan borishadi. Topishmoqlarni yechsak kimligini bilib olamiz.

Uy bekasi

Maysa ustida uchib ketdi

Gul ustida ovora bo'ladi

- U asalni baham ko'radi. (ari)

Qora, chaqqon,

"Krak" deb qichqiradi

Qurtlarning dushmani. (qalqon)

Gul tomonidan ko'chirildi

Barcha to'rt gulbarg.

Men uni yirtib tashlamoqchi edim

U uchib ketdi va uchib ketdi. (kapalak)

Nutq terapevti: So'zlarni bo'g'in bo'ylab qarsak chaling va kim qaysi vagonda yurishini bilib oling. Toshbaqa qaysi aravada sayohat qiladi?

Bolalar so'zlarni bo'g'in bo'ylab qarsak chaladilar va rasmlarni mos keladigan mashinalarga biriktiradilar.

12. Jismoniy tarbiya daqiqasi 8-slayd.

"H"

Qilich baliq qo'llarini yon tomonlarga, oldida, yuqoriga ko'tarishni xohladi.

Suvni ikkiga bo'ling, qo'llaringizni boshingizdan birlashtiring;

Bir - kesilgan, ikkita - kesilgan, ritmik ravishda pastga tushiring va qo'llaringizni ko'taring

pastga - yuqoriga;

Va suv silliq oqadi, qo'llaringizni yon tomonlaringizdan pastga tushiring

u yoqdan-bu yoqqa tebranish.

13. C harfi bilan tanishtirish. 9-slayd.

Nutq terapevti: Bolalar, toshbaqa bizga Ch tovushini yozma ravishda ifodalovchi harfni olib keldi - bu Ch harfi.

Qarang, bu xat qanday ko'rinishga ega?

H to'rtga o'xshaydi,

Faqat raqamlar, do'stlar,

Biz harflarni aralashtirib yubora olmaymiz.

Bolalar sanoq tayoqchalari yordamida H harfini yasaydilar. Alifboda qidirish.

Slayd 10. Nutq terapevti:

Tovuq sayrga chiqdi va yangi o'tlarni tishladi.
Va uning orqasida tovuqlar - kichik bolalar
Chick-chick-chick! Bu yerga! Bu yerga! Men sizga xat topdim!
U quvnoq yugurib keldiA, bolalar o'qiydilar ...CHA
Qiziq yugurib keldiHAQIDA, bolalar o'qiydilar ...CHO
O‘jar yugurib keldiU, bolalar o'qiydilar ...CHU
Kichkintoy yugurib keldiVA, bolalar o'qiydilar ...CHI
Chiroyli yigit yugurib keldiE, bolalar o'qiydilar ...Yevropa chempionati
Bir jiddiy odam yugurib keldiYo, bolalar o'qiydilar ...NIMA

14. Sof iboralarni harakat bilan talaffuz qilish. Slayd 11.

Bolalar nutq terapevti rahbarligida quyidagi iboralarni talaffuz qiladilar:

"Cha-cha-cha-cha!"

"Bizning pechimiz issiq."

Chu-chu-chu-chu!

Men raketada uchyapman!

Ooch-och-och-och!

Kecha tushdi.

Cho-cho-cho-cho!

Yelkamga nimadir bosmoqda.

Chi-chi-chi-chi!

Kalachi pishirdik.

15. "Bir so'z bilan rozi bo'l" o'yini.

Nutq terapevti: toshbaqa siz bilan o'ynashni xohladi,

Haqiqiy do'stlar bilan hech qachon zerikmaysiz.

U boshlaydi va siz tugatasiz,

Istalgan so'zni kiriting.

Shoshiling va stakanimga issiq... (choy) quying.

Biz suzish uchun tor taxta bo'ylab yuguramiz ... (daryo).

Ayiq o'rmonda asal topdi - Kichik asal, ko'p ... (asalarilar).

Bizning Tanya baland ovozda yig'laydi, Daryoga tashladi ... (to'p).

16. Keling, Ch tovushi haqida qo'shiq tinglaymiz.Slayd 12.

17. Darsning qisqacha mazmuni. Slayd 13.

Nutq terapevti: Biz sinfda qanday tovushni uchratdik? Bu qanday ovoz? Sizga nima yoqdi?

Toshbaqa ham siz bilan o‘qish va o‘ynashni juda yoqtirardi.

 


O'qing:



Tug'ilgan sana bo'yicha uloqcha munajjimlar bashorati talismanslarni toshlar

Tug'ilgan sana bo'yicha uloqcha munajjimlar bashorati talismanslarni toshlar

Uloqlar aniq hayotiy pozitsiyaga ega maqsadga muvofiqdir. Belgining vakillari mehnatsevar, baquvvat va amaliydir. Bu muvaffaqiyatga erishishingizga yordam beradi va hissa qo'shadi ...

Murod ismining ma'nosi va uning taqdiri

Murod ismining ma'nosi va uning taqdiri

Murat ismining ma'nosi: o'g'il bola nomi "maqsad", "istak", "natija" degan ma'noni anglatadi. Bu Muratning xarakteri va taqdiriga ta'sir qiladi. Ismning kelib chiqishi...

Murat ismining ma'nosi, Murat ismi nimani anglatadi - taqdiri va kelib chiqishi

Murat ismining ma'nosi, Murat ismi nimani anglatadi - taqdiri va kelib chiqishi

Murat - bu go'zal musulmon erkak ismi, tarjimada "istalgan", "reja", "yaxshi maqsad" deb o'qiladi. Ismning kelib chiqishi Bir vaqtlar mashhur bo'lgan...

Agafya Pshenitsyna xususiyatlaridan iqtiboslar

Agafya Pshenitsyna xususiyatlaridan iqtiboslar

OBLOMOV (roman. 1859) Pshenitsyna Agafya Matveevna - amaldorning bevasi, ikki farzandi bilan qolgan, Ivan Matveevich Muxoyarovning singlisi, cho'qintirgan otasi...

tasma tasviri RSS